Seneca’nın (Seneka) “Kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır.” sözünü açıklayınız.

Sizler için bugünkü yazımızda Seneca’nın (Seneka) “Kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır.” sözünü açıklayınız, konusundan hareketle açıklama yapacağız.

Seneca’nın (Seneka) “Kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır.” sözü, kitapların okuyanlar için bazen göz, bazen kulak bazen dil olduğunu ifade etmektedir. Nasıl oluyor bu derseniz, insan kitap okudukça duyuları hareket geçiyor ve birçok konuda bilgi sahibi oluyor. Bu yüzden kitap okuma çok önemli bir konudur. Bütün duyularımızı harekete geççiren kitaplar sayesinde çevremizde olan biteni çok rahat bir şekilde anlayabiliriz. Kitaplardan uzak durursak kör, sağır ve dilsiz yaşamış oluruz.

Kitapları yanımızdan eksik etmemek gerekiyor. Çünkü kitaplar göremeyenlere göz, duymayanlara kulak, konuşamayanlara dil olmayı öğretiyor. Kitap okuyan kişi her şeyi daha net bir şekilde anlamayı öğreniyor. Ayrıca kitap okuyanlar kendini ifade etme becerisini geliştirmiş oluyor. Bundan dolayı kitaba, kitap okumaya olan ilgimizi artırmalı, kitap okuma alışkanlığı kazanmalıyız diye düşünüyorum.

İnsan gözü, kulağı ve dili olmadan nasıl yaşayamazsa kitap okumadan da yaşayamaz. Kitaplar bize göz, kulak ve dil olduğu için Seneca “Kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır.” sözünü söylemiştir. Dolayısıyla kitap okumayı sevmeyenler, kitaplardan uzak duran veya kitap okumadan yaşayanlar dünyada olan biten her şeyi net bir şekilde göremez, işitemez. Kendini de iyi bir şekilde ifade edemez. Yani bu kişiler kör, sağır ve dilsiz yaşamak ifadesine uygun biçimde yaşamış olurlar.

Sonuç olarak kitaplara gereken değeri vermeli, kitapların bizim için çok yararlı eserler olduğunu bilmeli ve bol bol kitap okumalıyız. Yoksa kör, sağır ve dilsiz olarak yaşarız. Yani kitapların sayısız faydalarından yararlanamayız. Böyle yaşamayı da hiç kimse istemez diye düşünüyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski