İçinde İsim Fiillerin Bulunduğu Kısa Bir Metin

İçinde İsim Fiillerin Bulunduğu Kısa Bir Metin

1.Paragraf: Okumayı, büyüyünce iyi bir iş sahibi olmayı hedefliyorum. Bunun için çok çalışmak gerekiyor. Bunun farkındayım. Şimdilerde okul tatil olduğu halde ben yavaş yavaş derslere hazırlanma ile meşgulüm. Kitap okumaya da zaman ayırmak bana iyi geliyor. Bu sıralar aklıma içinde isim fiillerin olduğu kısa bir metin yazmak geldi. Ben de oturdum şimdi sizlerin okumuş olduğu bu kısa metni yazıyorum. Eminim ki “Bu sitenin sahibi kafayı mı yemiş ne? diye içinizden düşünmüşsünüzdür. Hayır, aslında ben sadece sizlere yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de içinde fiilimsi olan kısa metinler araştırdığınız için bu yazıyı okuyorsunuz, biliyorum. Bene sizlere takdir ediyorum içinizdeki bu okuma sevgisinden dolayı.

İçinde Fiilimsi Olan Kısa Metinler

2. Paragraf: İnsan büyüdükçe (zarf fiil) hayatın ne kadar zor olduğunu(sıfat fiil) anlıyor. Onun için elimizde olsa da hep küçük kalabilsek diye düşünüyorum. Yine de halimize şükrederek (zarf fiil) yaşamak (isim fiil) sanırım en iyisidir. Çünkü bu hayatta iyilik ve kötülükler bir aradadır. Yani sevinç ve acılar hep iç içedir.

3. Metin: Bana gittiğim bir yerde ne içersin diye soruyorlar. Ben de çay içmeyi seviyorum diyorum. Bunun üstüne biraz bekleyip çayımı ikram ediyorlar. Çay varsa hayat daha güzel geliyor bana. Yani çay demek benim için mutluluk demektir. Çaysız bir hayat düşünemiyorum. Bu yüzden zamanım oldukça çay içmeye çalışıyorum. Evde, okulda veya araba sürerken çay içen birini görürseniz o benim.

Sürerken:zarf fiil
İçmeyi: isim fiil
Bekleyip: zarf fiil
Demek: isim fiil
Demektir: isim fiil
Oldukça: zarf fiil
İçmeye: isim fiil
Gittiğim: sıfat fiil

Post a Comment

Daha yeni Daha eski