Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş ile İlgili Kompozisyon

Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş Atasözü ile İlgili Kompozisyon 

İnsanlardan bir kısmı yazın çalışmak yerine gezip eğlenmeyi tercih eder. Bunun sonucuna kışın elde avuçta bir şey olmadığını görür. Bu durumda aklımıza hemen yazın gölge hoş kışın çuval boş atasözü gelir. Yani demek istiyorum ki yazın gezip eğleneceğine çalış da bir şeyler kazan, kışın kimseye muhtaç olma be adam. İşte yazın gölge hoş kışın çuval boş sözü bizlere her şeyi açıklıyor. Kışın rahat etmek istiyorsak veya gelecekte muhannete muhtaç olmamak istiyorsak şimdiden alışmalı, geleceğe yatırım yapmalıyız.

Yazın çalışmayıp kışın bir kapıya dayandığımızda bize hiçbir şey vermediklerinde zorumuza gider. O zaman akıllanırız ancak iş işten geçmiş olur. Bu konuda ağustos böceği ve karıncanın hikâyesini bilmeyen yoktur sanırım. Biz de ağustos böceğinin durumuna düşmemek için şimdiden geleceğe hazırlık yapmalı ve ileride rahat bir hayat sürmenin yollarını aramalıyız.

Sonuç olarak, yazın gölgelerde uyumak, dinlenmek hepimize hoş gelir. Fakat her daim yaz olacak diye bir şey yok. Yani bu devran böyle dönmeyecek. Günler hızla geçiyor. Bu işin sonunda kış gelecek. Kışa hazırlık yapılmalıdır. Ömrümüz her zaman dinlenmekle, boş oturmakla geçmeyecek. Ne olursa olsun mutlaka çalışmalıyız ki ileride rahat edelim. Eğer yazın çalışmaya önem verirsek kışın da kimseye muhtaç olmadan rahatça yaşayabiliriz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski