Çevre ve İnsan Konulu Bir Kompozisyon

"Çevre ve insan konulu bir kompozisyon" yazınız.

Çevre içinde hem insanların yaşadığı, hem de diğer canlıların hayatını sürdürdüğü çok önemli bir yerdir. Çevrenin sınır yoktur. İçinde yaşadığımız doğa, çevremizi oluşturmaktadır. Burada önemli olan çevreyi temiz tutmak, daha sağlıklı bir yaşam sürmektir. Bu yüzden çevre ve insan arasında sıkı bir ilişki vardır desek yanlış olmaz.

İnsanlara çevreyi korumak, temiz tutmak, kirletmemek konularında birçok sorumluk düşmektedir. Ancak gel gör ki çevreyi kirleten yine insandır. Bu durum aslında hepimizi de derinden üzmektedir. Peki, ne yapılması gerekir derseniz, insanların çevre konusunda bilinçlendirilmesi yani eğitilmesi gerekir.

Çevre konusunda her insan üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmeli, çevreyi kirletmekten kaçınmalıdır.Çevre kirletilip yok olmaya mahkûm edilirse bunun en büzük zararını biz insanlar ve hayvanlar görecektir. Böyle olmasını da sanırım hiç kimse istemez. 

Doğal dengenin işlemesi için çevrenin temiz olması bu noktada büyük önem taşımaktadır. Bunu da ancak insanlar yapabilir. Yani insanlar çöpleri bilinçsiz bir şekilde yerlere atmazsa, fidan dikmeye önem verirse, ağaçlar kesmezse çevre pek de kirlenmeyecektir.

Kısacası çevreyi korumaktan, temiz tutmaktan biz insanlar sorumluyuz. O yüzden yapacağımız ilk iş çevre bilincine sahip olmaktır. Bunu da yerlere rast gele çöp atmayarak, ağaçlandırmaya son derece önem vererek, çevre kirliliğine yol açan etkenleri ortadan kaldırarak yapabiliriz. Anlattıklarımın hepsi de çevre ile ilgili eğitim alınarak olabilecek düşüncelerdir.

1 Yorumlar

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski