Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz?

"Nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz? Kısaca açıklayınız."

Ben iyiliğin taht kurduğu, barışın egemen olduğu, insanlar arasında yardımlaşma ve dayanışmanın ön planda olduğu, herkesin birbirine sevgi, saygı ve hoşgörüyle yaklaştığı, vatan sevgisinin her şeyden önemli olduğu, milli birlik ve beraberliğe önem verildiği bir ülkede yaşamak isterdim. Çünkü bu dünyadaki bazı ülkeler savaşlardan çok çekti. Yani insanlar savaşlar sonucunda hayatını kaybetti, aileler parçalandı, çocuklar öldü, annelerin gözü yaşlı kaldı. Bütün bunlar karşısında insanın yüreği dayanmıyor.

Cahit Sıtkı Tarancı da Memleket isterim şiirinde hayalindeki memleketi anlatmış ya, ben de işte savaşların olmadığı, insanların ölmediği, kardeş kavgalarının yaşanmadığı bir ülkede yaşamayı isterdim. Hayalimdeki ülke böyle olurdu.

Nasıl bir ülkede yaşamak isterim diye düşündüğümde aklıma hep iyi ve güzle şeyler gelmektedir. İyilik, doğruluk, dürüstlük, barış ve kardeşlik, yardımlaşma, paylaşma gibi bütün güzelliklerin bir arada olduğu bir ülkede yaşamak isterim. Böyle bir ülkede herkes huzur içinde olur, barış ve kardeşlik ortamı hâkimdir.

Sonuç olarak nasıl bir ülkede yaşamak istersiniz diye kime sorasınız herkes insanlığın ön planda olduğu, bağımsızlığına düşkün, kimseye muhtaç olmayan, ekonomisi gelişmiş, insanlar arasında zengin fakir gibi ayrımcılık olmayan, herkesin birbirinin hakkına saygı duyduğu, birlik ve beraberliğin hayat bulduğu bir ülkede yaşamak ister diye düşünüyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski