Ağaç Yaşken Eğilir ile İlgili Hikaye

Ağaç yaşken eğilir ile ilgili hikâye yazınız.

Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü ile İlgili Kısa Bir Hikaye

Yiğit ilkokulda okuyordu. Onun biraz huysuzluğu vardı. Bu yaramazlığı annesini ister istemez rahatsız ediyordu. Annesi bir öğretmen olarak ağacın yaşken eğileceğini gayet iyi biliyordu. Çocuğundaki bu huysuzluğu ortadan kaldırmak, onu uyumlu bir kişi olarak yetiştirmek istiyordu. Bunun için de tek gerekli olan şey ona sevgiyle yaklaşmak, her şeyin ölçüsü olduğunu bilmesini sağlamaktı.

Annesi Yiğit’i bir gün karşısına aldı ve onunla bir yetişkin gibi konuştu. Oğluna istediği zaman istediği gibi davrananın ne gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceğini sakin bir şekilde anlattı. Huysuzluğun insan ilişkilerinde onulmaz yaralar açabileceğini, sakin ve iyi huylu bir olmak gerektiğini kısaca ifade etti. Yiğit annesinin söylediklerini can kulağıyla dinledi. Bu konuşmadan sonraki günlerde annesi Yiğit’i belli etmeden takibe aldı. Ancak bu süreçte oğlundan sevgisini esirgemiyor, onunla yeri geldiğinde arkadaşça konuşuyordu.

Yiğit, henüz küçüktü küçük olmasına fakat annesinin gösterdiği sevgi karşısında kendini değerli hissetmeye başladı. Günler geçti, haftalar geçti, artık Yiğit’te değişimler göstermeye başladı annesi. Artık sınıf arkadaşları ve öğretmeni Yiğit hakkında, annesine eskiye göre sakinleşti, daha uyumlu biri haline geldi gibi sözler söylüyordu. Annesi bu sözler karşısında ağaç yaşken eğilir diye kendi kendine düşündü.

Yiğit artık öz güvenli bir öğrenci haline geldi. Annesinin ona gösterdiği sevgi ve verdiği değer onu değiştirdi. Huysuzluktan kurtardı. İnsanlar küçük yaşta daha kolay eğitilir. Atalarımız ağaç yaşken eğilir atasözü ile insan yetiştirmenin küçük yaşta daha kolay olduğunu ifade etmiştir. Biz de bu konuyu hikayede ele aldık.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski