Adalet ile İlgili Kompozisyon Kısaca

"Adalet ile İlgili Kompozisyon Kısaca"

Adalet ile İlgili Kompozisyon Giriş Gelişme Sonuç

Giriş: Adaletin önemi ile ilgili söylenecek çok şey var. Adalet, herkesin eşit olarak görülmesi, zengin fakir ayrımı olmaması, bütün insanların eşit derecede aynı haklara sahip olması olarak tanımlanabilir. Yöneticilerin veya üs t mevkilerdeki insanların idaresi altında olanlara karşı adalet içinde olmaları büyük önem taşımaktadır. Adalet olmazsa eşitlik ve insan hakları da tam anlamıyla yerine getirilemez.


Gelişme: Adalet, bir toplumda düzenin sağlamasını, insanların devlete karşı güve duymasını sağlar. Bu yüzden devletin adalet ile ilgili olarak özelikle dikkatli olması ve herkese eşit davranması gerekiyor. Böyle olunca adalet layıkıyla uygulanır ve torpil, yalan dolanla gibi hilelere başvurularak kimsenin hakkı yenmez. Bu noktadan baktığımızda adalet hak, hukuk demektir. Haksızlıklar ancak adalet ile ortadan kalabilir diye düşünüyorum. Örneğin, bir öğretmenin sınıftaki bütün öğrencilerine adaletli davranması gerekir. Bu durum öğrencilerin öğretmene karşı güven duymasını sağlar. Veya bir belediye başkanının yönettiği bütün kitleye adaletli olması icap eder.

Oradaki insanlar belediye başkanın adaletli olduğu konusunda güvenir. Kısaca ifade etmek gerekirse adalet, hayatın her alanında var. Önemli olan adaleti uygulamaktır. Adalet deyince aklımız ilk olarak Hz. Ömer gelmektedir. Çünkü o, adalete büyük önem verirmiş. Dolayısıyla adalet mülkün temelidir. Adalet olmadan kaliteli ve huzurlu bir yaşamdan söz edilemez.

Sonuç: Bazen bir haksızlığa uğradığımızda hakkımızı ararız. İşte hakkımızı aramamızı sağlayan duygu, adalet duygusudur. Şunu bilmenizi isterim ki adalet, mutlaka yerini bulur. Adalet olmadığı zaman, içimiz rahat etmez. Bu yüzden adalet, insanların huzur bulmasını sağlayan en önemli etkenlerin başında gelir. Bir toplumda adalet gereği gibi uygulanıyorsa, orada haksızlık yok demektir. Her insan eşit görülüyor demektir. Sonuç olarak her zaman alet konusuna önem vermek gerekiyor. İster kendimizle ilgili olsun, ister başkalarıyla ilgili olsun adaletten yana olmak insan yakışan en güzel tutumdur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski