Ağaç Yaşken Eğilir Uzun Kompozisyon

Ağaç Yaşken Eğilir Uzun Kompozisyon

Eğitimin küçük yaşta verilmesi yetişkinliğe göre çok daha kolaydır. Yetişkin olan birinin davranışları, kişiliği artık oturmuş durumdadır. Ona hangi davranışı kazandırmak isterseniz isteyin bu davranışı benimsemeyecektir. Ancak küçük bir çocuğa ne verirseniz onu alır. Ağaç yaşken eğilir atasözünde anlatılmak istenen nokta budur.

Gerçek anlamda bakacak olursak bir ağacı kuru iken eğemeyiz lakin yaş bir ağacı eğmek çok kolaydır. Yaş olan bir ağaca istediğiniz şekli verirsiniz, onu ne taraf eğip bükmek isterseniz bu, çok kolay olur. İnsanlar içinde durum bundan ibarettir. Yaşı büyük olan biri kuru ağaç gibidir. Ona istediğiniz davranışı kazandıramazsınız. Bir çocuk ise yaş bir ağaca benzer. Onun nasıl bir insan olmasını, hangi davranışı edinmesini isterseniz, bunu rahatlıkla yerine getirebilirsiniz. O yüzden insan hayatında okullar, eğitim yuvaları çok önemlidir.

Öğretmenler çocukları yetiştirirken ağacın yaşken eğileceğinin bilincindedir. Bunu sonucunda öğrencilere toplumda nasıl davranmaları gerektiğini, güzel olan davranışları benimsemeleri gerektiği öğretmektedir. Çünkü onlar bilirler ki bir çocuk büyüdüğünde artık başkalarından davranış eğitimi almaz. Yani büyümüş birine istediğimiz davranışları kazandırmak deveye hendek atlatmak kadar zor olur. O yüzden aileleri de bu konuda bilinçli olması büyük öneme sahiptir. Aileler iyi ve güzle olan davranışları çocuklarına yaşları küçükken öğretmelidir. Sonradan davranış kazandırmak imkansız gibi bir şeydir desek yanlış olmaz.

Sonuç olarak ağaç yaşken eğilir atasözünün anlamını iyice kavramalıyız. Çocuklarımızın iyi insanlar olarak yetişmesini sağlamalıyız. Onlar henüz küçükken kazanması gereken iyi, doğru ve güzle olan davranışları, karakter özelliklerini almasını sağlamalıyız. Böylece geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklar çalışkan ve erdemli bireyler olarak toplumumuza sahip çıkacaktır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski