Şefkat ile İlgili Konuşma

"Şefkat ile İlgili Konuşma"

Bazen küçük bir çocuğa bazen yaralı bir hayvana göstereceğimiz bir şefkat o kadar değerli olur ki yaralar bir anda iyileşir. Şefkat iyileştirici bir özelliğe sahip olması bakımından çok önemlidir. Bu konuda özellikle duyarlı olmakta fayda vardır. Şefkat hepimizin de bazen ihtiyaç duyacağımız bir şeydir. Örneğin benim aklıma şefkat deyince ilk olarak annelerimiz gelir. Annelerimizin şefkatinin sınırsız olduğunu bilirsiniz. Bir çocuk olarak annelerimizin, büyüklerimizin şefkatine o kadar muhtacız ki bunu kelimelerle anlatamam.

Ayrıca anne şefkatini belgesellerde de görebiliyoruz. Aslanlar yırtıcı bir hayvan olmasına karşın yavrularına ne kadar şefkatli davranıyorlar. İşte o zaman şefkatin büyüklüğünü bir kez daha anlamış oluyoruz. Şefkat denilince aklımıza gelen bir başka kelime de merhamettir. Çünkü şefkatle merhamet aynı duyguyu ifade eder. Merhametli olmayana merhamet gösterilmez diye bir söz vardır. Biz de bu sözden gerekli dersleri almalıyız ve şefkatli olmaya önem vermeliyiz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar hepimiz de bazen şefkate ihtiyaç duyarız. O zaman şefkatin ne kadar değerli ve güzel bir duygu olduğunu anlarız. Yani şefkat ile ilgili anlayacağınız çok güzel bir şey olduğunu söyleyebiliriz. İnsan olarak hepimizin de şefkatin sıcaklığına, samimiyetine muhtaç durumda olduğumuz bir gerçektir. Bu yüzden biz de zor ve çaresiz durumda kalan birine şefkatimizi gösterebilmeliyiz.


Sonuç olarak şefkatin rahatlatıcı etkilerini göz ardı etmemeliyiz. Kısaca söylemek gerekirse; şefkat yüreklerimize su serper, bizi rahatlatır. Onun iyileştirici özelliğiyle içimiz huzur bulur. Bundan dolayı şefkatli olmaya özellikle önem vermeliyiz. Sevgili arkadaşlar konuşmamı burada tamamlıyorum. Beni dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski