Denizlerin kirlenmesi, canlıları nasıl etkiler? Sınıfça konuşunuz.

4. Sınıf Türkçe ders kitabındaki soru: “Denizlerin kirlenmesi, canlıları nasıl etkiler?” Sınıfça konuşunuz.

Denizlerin kirlenmesi özellikle suda yaşayan canlıların yok olma tehlikesiyle karşı karıya kalmasına nende olur. Bildiğiniz gibi su kirliliği bütün canlıların yaşamına olumsuz yönde etki etmektedir. Denizlerin kirlenmesi de sudaki balıklar, yunuslar, balina, kaplumbağa gibi deniz canlılarının sağlığından olmasına etki eder.

Biz insanlar da denizlere yaz aylarında tatile gidiyoruz. Tatilimizi deniz kenarında geçiriyoruz. Hatta serinlemek için denize giriyoruz, yüzüyoruz. Bazı insanlar da turist olarak deniz kenarına geliyor, tekne turu falan yapıyor. Örneğin bir gün haberlerde görmüştüm, yabancı bir turist ülkemize gelmişti. İnsanların denize attığı atıklar dalgaların etkisiyle kıyıda birikmişti. Turist bu kirlilikten çok rahatsız olduğunu, buna inanamadığını söylemişti. Biz de aslında çevreye karşı böyle duyarlı bir vatandaş olmalıyız diye düşünüyorum.

Açıkçası deniz kirli olursa bundan sadece hayvanlar, balılar değil insanlar da kötü anlamda etkilenir. Ayrıca tükettiğimiz bazı ürünler de deniz canlılarından oluşuyor. Örneğin balıkçıklar balık avlayarak bunları pazarlarda satıyor. Biz de balığın sağlıklı bir besin olmasından dolayı onu satın alıyor ve tüketiyoruz. Kirli olan bir denizdeki balık sağlıksız olacağı için bizim sağlığımız da bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor.

Kısaca toparlamak gerekirse denizlerin kirlenmesi, denizde yaşayan canlıların ve insanların sağlığını kaybetmesine yol açıyor. Bunun için deniz kirliliğinin önüne geçilmelidir. Bu konuda yetkililerin gerekli önlemleri alması gerekir diye düşünüyorum. Konuşmamın sonuna geldim beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski