Eğitimin Önemi ile İlgili Kompozisyon

Eğitimin önemi ile ilgili kompozisyon konusunu açıklayan kısa bir yazı yazacağız.

Eğitim, doğumdan ölüme kadar devam eden çok uzun bir süreci ifade etmektedir. Bu anlamda baktığımızda eğitimin hayatımızdaki önemi çok büyüktür. Çünkü insanlar için eğitim olmazsa olmaz bir şeydir. Davranışlarımız eğitim sayesinde şekillenir. Bu konuda aile ve eğitimcilerin ne kadar önemli bir rol oynadığını hepiniz bilirsiniz.

İnsan hayata gözlerini açınca işlenmemiş bir mermer gibidir. Ona şekil veren de ailem ve eğitimcilerdir. Alacağımız eğitim ile birlikte toplumda nasıl davranmamız gerektiğini de öğrenmiş oluruz. Zaten insanı insan yapan en önemli konuların başında eğitim gelmektedir. Eğitimdir ki insanların davranışlarını iyiye, güzele yöneltir. Dolayısıyla eğitimin önemini asla göz ardı edemeyiz diye düşünüyorum.

Şöyle bir baktığımızda eğitimli kişilerin ne karda düşünceli, anlayışlı, hoşgörülü olduğunu görebiliriz. Demek istediğim, eğitim insani bir olay ve iyi davranışlarda bulunmamızı sağlayan çok önemli bir faktördür. Dolayısıyla eğitim almış kimseler, nerede ne şekilde davranacağını bilir, düşünerek hareket eder. Bu onların eğitimli bireyler olduğunun en açık göstergesidir. Eğitim, aynı zamanda cahilliğin de baş düşmanıdır. Cehaleti yenmek istiyorsa eğitim ile her an ilgili olmakta fayda vardır.

Hayat kısa sürmektedir. Hayatımızın güzelleşmesini eğitim sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Hemen her an yepyeni bir şeyler öğreniyoruz. Dolayısıyla eğitim hiç bitmeyen, uzun soluklu bir süreci kapsamaktadır. İnsan öğrenmeye, kendini geliştirmeye her an açık bir varlıktır. Bu yüzden eğitimimizi hayatımızın nasıl şekilleneceğini belirleyen bir etken olduğunu unutmamalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski