İşleyen Demir Işıldar ile İlgili Kompozisyon

İşleyen demir ışıldar atasözü ile ilgili kompozisyon konusunu açıklayan kısa bir yazı yazacağız.

Çalışmak işlemek anlamına gelir. Çalışan kişi daima ışıl ışıl ışıldar. Bu ne demektir? Yani insan çalıştıkça kendini daha iyi bir durumda hisseder. Boş olan, çalışmayan, tembellik eden kişiler sizin de bildiğiniz gibi isteksiz olurlar. Bu da onların uyuşuk olmasına yol açar. Oysa çalışan insanlar için hayatın anlamı bir başkadır. Onlar yaşamaktan büyük keyif alırlar. Tembellik içinde olanlar ise, amaçsızdır. Canları hiçbir şey yapmak istemez. Bunun sonucunda da yaşamak tembellere göre anlamsız bir hal alır. Dolayısıyla işleyen demir ışıldar atasözü boşuna söylenmiş bir söz değildir. Bu sözün içinden insanlar için çıkarılacak birçok ders vardır.

İnsan hayatında çalışkan olmak bir ayrıcalıktır. Tembel olanları hiç kimse sevmez zaten. Yani işini savsaklayan, tembellik yapan kişiler nerede olursa olsun çevresinden takdir görmez. Bu noktada çalışkan olmanın ne karda önemli bir etken olduğu açıkça görülmektedir. Okulda çalışkan bir öğrenci, işinde başarışlı bir doktor her zaman sevilir, sayılır değil mi? Çünkü onlar çalışmayı seven kimseler olarak bilinir. Bu durumda hem kendi işlerinde başarılı olurlar, hem de çevresindeki kişilere faydalı olurlar.  Kısaca ifade etmek gerekirse işleyen demir ışıldar.

Sonuç olarak yan gelip yatmak tembellik demektir. Tembellikten elimize bir şey geçmeyeceği her zaman bellidir. Ne varsa çalışkanlıkta vardır. Bu yüzden çalışmaya, çalışkanlığa büyük önem vermeliyiz. İşleyen demir nasıl ışıldıyorsa, biz de çalışarak kendimizi bir güneş haline getirmeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski