El Yarası Geçer Dil Yarası Geçmez Kompozisyon

Bu yazımızda el yarası geçer dil yarası geçmez ile ilgili kompozisyon hakkında kısaca örnek bir metin ele alacağız.

Yara olan bir şey zamanla iyileşir. Oysa dil yarası istisnadır. Dil yüzünden oluşan yara hiç geçmez. Çünkü dilin kemiği yok, ne yana döndürürseniz oraya gider. Yani bir çırpıda olmadık sözler söylediğimizde bunun karşı tarafı ne kadar yaralayabileceğini düşünmek gerekiyor. Dilden çıkan acı bir söz, kalpte derin bir yara açar da biz onu fark etmeyiz. Onun etkisi yıllar geçse de maalesef unutulmaz.

Bedensel olarak bir yerimizde yara olduğunu düşünelim. Bu yara önce kabuk tutar, bir zaman sonra iyileşerek hepten kapanır. Ancak dil yarası dediğimiz insana daha çok acı veren yara kapanmıyor. Bazen ağzımızdan çıkan sözler bir bıçak etkisi yapıyor. Keskin bir bıçak gibi, yüreğimizde kapanmaz yaralar açıyor. Ondan sonra özür dilense kırılan kap kırılmıştır. bir kere. Yani hiçbir şey eskisi gibi olmuyor. Gönlünüzde yara açan kişiye karşı kalbiniz bir türlü doğrulamıyor. Mesela elimizde ufak bir kesik olsa, birkaç gün içinde tamamen iyileşir. Vücut kendi kendini tamir eder. Ancak dil yarasındaki durum çok farklıdır: O yaranın tam anlamıyla tamiri mümkün değildir. Çünkü ortada dili yarasının yol açtığı bir kırılmışlık vardır. Bu da öyle kolay kapanan bir yara değildir.

Sonuç olarak dili bıçak gibi, yaralayıcı olarak değil de kalpleri iyileştirici özelliğiyle kullanmak lazımdır. Çünkü insanların birbirine güzel sözler söylemesi her şeyden daha önemlidir. Yaralı kalplerin huzur bulması için buna gerçekten çok ihtiyaç vardır. O yüzden konuşmadan önce dilinizi tutun, sözlerinizin nereye varacağını bir kez de olsa düşünün. Sonra ağzınızdan ok gibi acı bir söz çıkar da karşı taraf için geçmeyen türden bir yara açarsınız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski