Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.

Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız. Arkadaşlarınızla paylaşınız. 4. Sınıf

Engellilerin sosyal hayata katılması için bazı çalışmalar yapılıyor. Mesela evde sağlık hizmetleri, ulaşım hizmetlerinde kolaylık, engelli yürüyüş yolları, kültürel etkinlikler, meslek edindirme kursları, kariyer danışmanlığı gibi sosyal çalışmalar bunlara örnek olarak verilebilir. Bu konuda birkaç tane haberi de burada paylaşalım.

Merkezefendi Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 11 engelli spor kulübüne malzeme desteği sağladı. İlçe sınırları içerisinde bulunan 310 engelli lisanslı sporcuya eşofman, forma, spor ayakkabı, krampon, yağmurluk gibi ihtiyaçlar ile takımların istekleri ve talepleri doğrultusunda malzemeler teslim edildi. Yapılan bu sosyal çalışma engelli bireyler için çok faydalı olacaktır.

Turkcell de engellilerin hayatını kolaylaştırmak için sosyal bir proje yürütmektedir. Bu konuda engelsiz spor, engelsiz eğitim, engelsiz akademi gibi projeler adı altında geliştirdikleri teknolojilerle engelli insanların hayatını iyileştirmeyi amaçlıyorlar. Aynı şekilde engelli bireylerin sosyal bariyerleri aşmalarına destek olmak ve fırsat eşitliği yaratma hedefiyle farklı alanlarda çalışmalar yürütmektedirler.

Düzce'de, üniversiteye hazırlanan iki öğrenci, işitme engelli bireylerin toplumda daha hızlı iletişim kurması için sesi yazıya çeviren ve gözlüğe yansıtan sistem geliştirdi. Sesin yazıya çevrilmesi sayesinde işitme engelliler, gözlükteki panellerden cama yansıtılan yazıları okuyabiliyor.

Sonuç olarak engellilerle ilgili yapıla sosyal çalışmaların amacı engellilere faydalı olmaktır. Onların yararına olan bu tür haberlerin artmasını diliyoruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski