Vefa konulu bir hikaye yazınız.

Dinlediğiniz metinden hareketle defterinize “vefa” konulu bir hikâye yazınız. Hikâyenizi yazmadan önce aşağıdaki taslağı uygun şekilde doldurunuz.

Zehra ninesi, ablası ve babasıyla yaşıyordu. Yıllar önce annesini kaybetmişti. Şimdilerde liseye gidiyordu. Ablası ev işleriyle ilgileniyor, ninesine bakıyordu. Zehra da okuyup öğretmen olmak istiyordu. Lisede ona her anlamda destek olan bir öğretmeni vardı. Zehra’nın ne sıkıntısı olsa bu hocası desteğini ondan esirgemezdi. Bazen teneffüs saatlerinde okul bahçesinde Zehra’nın koluna girer onunla bir arkadaş misali konuşurdu.

Bir gün hocasının tayini başka bir şehre çıktı. Zehra bu duruma çok üzülmüştü. Onun gibi iyi kalpli bir öğretmenden ayrılmaz haliyle zor gelmişti. Artık çok sevdiği hocası da gidince hepten öksüz kaldı. Neyse Zehra okuluna yoğunlaştı. Dersleri dikkatle dinliyor ve işlerini iyi yapıyordu. Üniversiteyi de okudu. Sonunda istediği mesleğe kavuştu. Kendi okuduğu liseye öğretmen olarak atandı. Orada liseden iki arkadaşı da vardı. Onlarla beraber geleceğin nesillerini yetiştiriyordu. Bir gün mezara gitti. Yakınlarına dua ettiği sırada bir ah sesi duydu. Ağır adımlarla o yönde doğru gittiğinde yaşlı bir kadının yere düşmüş olduğunu fark etti. Yanına yaklaşıp elini tuttuğunda kadın başını kaldırdı. Bir de baktı ki lisedeki hocası.

Zehra şaşkınlıkla üzüntüyü aynı anda yaşadı. Gözlerinden süzülen yaşlara inat hocasını ayağa kaldırdı. Ona eşlik ederek oturduğu eve götürdü. Orada bir güzel dertleştiler. Zehra bu sırada dayanamayıp ağladı. Hocasına bundan sonra o yardı etti. Okuldaki diğer iki arkadaşına da durumu haber verdi. Üç öğrencisi artık emektar hocalarına geri kalan hayatında büyük bir vefa örneği göstererek ona her anlamda destek oldular. Ne gerekiyorsa yaptılar. Bu yaşlı kadın onlarla gurur duymakta haklıydı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski