Engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız.

Bu yazımızda engellilerle ilgili yapılan sosyal çalışmalarla ilgili haberleri araştırınız konusuna yer vereceğiz. Engelliler özel gereksinimli bireyler olduğu için onların özellikle sosyalleşmesini sağlamayı amaçlayan bazı haberler derledik.

Engellilerle birlikte ağaç dikimi: Bu projede özel gereksinimi olan engelli bireylerle ağaç dikimi yapıldı. Böylece onların sosyal bir ortamda bulunmaları sağlandı. Bu süreçte birbirleriyle yardımlaşma ve iş birliği gibi önemli kazanımları edinmeleri amaçlandı.

Engellilerin ailelerine yönelik farkındalık semineri: Bu seminerde ailelerin farkındalığı artırıldı. Bu sayede engelli bireylerin yalnız olmadığı, onların her zaman yanında birileri olacağı vurgulandı. Ailelerin engelli bireylere yaklaşımının nasıl olması gerektiği ve onların sosyal hayat uyumunda kolaylaştırıcı etkisinin önem,i açıklandı.

Ne güzel günsün çocuklar gülsün projesi yapıldı. Bu projeyle engelli çocukların sosyal ortamlarda iletişim kurma konusunda cesaretlerinin artırılması amaçlandı. Onlarla birlikte resim yapıldı. Hediyeler verilerek paylaşmanın önemi kavratıldı Palyaçolar eşliğinde oynanarak çocukların sosyalleşmesi adına çok önemli bir faaliyet yapıldı.

Karanlığa bir ışık da bizden projesi yapıldı. Bu projede de Türkçe ve Sosyal konularını içeren test okundu. Ses kaydı yapılarak engelli bireylerin test çözme becerilerinin artırılması sağlandı. Böylece onlara soru çözme anlamında bir yardımda bulunuldu.

Engelli kardeşlerimizin kalbine ulaşmada engel tanımayalım projesi. Bu projeyle toplumda engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekilerek engellileri anlama ve onlara destek verem konusunda insanların bilinçlendirilmesi amaçlandı. Engellilerin oyuncak ve ayakkabı gibi ihtiyaçları belirlenerek hediye olarak temin edildi. Müzik açılarak palyaçoların da eşlik ettiği eğlenceli bir etkinlik yapıldı. Böylelikle engellilerin hoşça vakit geçirmesi sağlandı. Hediyeler verilirken pasta ve kurabiye ikramında bulunuldu.

Haydi sokağa projesiyle de engelli çocukların bir araya gevrek birbirini özgürleştirmesi amaçlandı. Birlikte güzel vakit geçirerek arkadaş ortamında birbirini, kabullenmek ve paylaşma, iş birliği, sosyal ortamda bulunma, sosyal kimliğini kazanma gibi değerlerin yerleşmesi sağlandı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski