Bildiğim Tek Şey Hiçbir Şey Bilmediğimdir Kompozisyon

Bu sayfamızda Sokrates isimli ünlü düşünürün bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir ile ilgili kompozisyon yazmak istedik.

Hepimiz okul hayatı boyunca birçok şey öğreniriz. Okul biter işe başlarız. İş hayatı da yeni bilgiler sunar. Evde, televizyonda, internet aleminde, toplumda, sosyal çevremizde karşımıza çıkan her türlü durumdan yeni şeyler öğrenerek bilgimizi artırmış oluruz. Fakat çok şey yaşadım, çok şey gördüm diye kendimizi çok bilgili görmemeliyiz. Öğrenilecek daha nice bilgi vardır da bizim haberimiz yoktur. Yani Sokrates yeni şeyler olduğunu fark ettikçe kendisinin ne kadar az bildiğini anlamıştır. Daha o kadar çok öğrenilecek bilgi var ki benim bildiklerim onların yanında hiçbir şey demek istemiştir.

Mesela şu an bilgi çağının zirvesini yaşıyoruz. Buna rağmen hala eksik noktalarımız var. Daha keşfedilmemiş bir sürü şey olduğu apaçık ortadadır. İnsan aklını kullanarak, düşünme yeteneğini birleştirerek gerek olan her alanda pek çok bilgiye erişmiştir ama bunun bir sonu yoktur. Anlayacağınız tamam artık öğrenilecek her şey bitti, sona gelindi diyemiyoruz. Kendimiz okuyup araştırıp, oradan buradan duyup izleyerek pek çok yeni bilgi ediniyoruz ama bu bizim bilgili olduğumuzu göstermez. Karşılaştığımız durumlardan yeni şeyler öğrendikçe daha neler varmış, ben bunu hiç duymamıştım veya görmemiştim diyoruz. Demek ki hiçbir şey bilmediğimiz düşüncesi önemli bir tespittir.

Sonuç olarak insanın göz kulağı kendisine lazım olmayan bilgiye kapalıdır. İhtiyaç oluştukça, şartlar uygun oldukça ilk kez öğreneceğimiz bir sürü şey hala vardır. Buradan hareketle ne kadar kendimizi geliştirsek, bilgi seviyemizi artırsak da hala gelişmeye, öğrenmeye, yeni şeylere ihtiyacımız vardır. Kısacası kendimizi çok bilmiş biri olarak görmemeli, yüksekten uçmamalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski