Ebru sanatıyla ilgili bilgilendirici bir metin yazınız.

4. Sınıf Türkçe ile alakalı olarak defterinize ebru sanatıyla ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızda konuyla ilgili duygu ve düşüncelerinize de yer veriniz. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık yazmayı unutmayınız.

Süsleme sanatları arasında en bilinen ebrudur. kağıt ve su kullanılarak ebru yapabiliriz. Elimizde farklı boyalar olmalıdır. Bir kabın içine koyulan suya istediğimiz renkteki boyadan damlatıp, fırça yardımıyla bir şekil veririz. Daha sonra boyayı emecek özelliğe sahip olan kağıdımızı suyun yüzeyine tutar ve kaldırırız. Kuruması için bir kenara koyarız. Bir müddet sonra kuruyan kağıda baktığımızda çok güzel bir görüntü ile karşılaşırız. Ebru ile yaptığımız süslemeler bir bulutu andırmaktadır. Zaten bulut anlamına gelen ebru kelimesinin ilk adı ebri şeklindeymiş.

Ebru sanatı sabır ve incelik ister. Hattalar eski zamanlarda boyalı suyu emecek kağıt kullanmaya oldukça özen gösterirmiş. Çünkü kağıdın bunu emmesi önemlidir. Ebru yapılması için gereken malzemeler sayalım. Dikdörtgen şeklinde bir tekneye benze kutu olmalıdır. Fırçamız, uygun özellikte kağıtlarımız ve boyalarımız olmalıdır. Burada su dedim ama ebru için özel bir sıvı hazırlanır. Bu sıvıya kitre adı verilir. Kitre geven otunun gövdesinden üretilen beyaz renkli bir sıvıdır. Suya katılarak bir süre bekletilmesi gerekir. Sonunda boza kıvamını alan bir sıvı meydana gelir. Onun hazırlanması da biraz uğraş ister. Aynı zamanda kullanılacak boyalara suda dağılacak türden olmamalıdır. Ebru boyaları da özel karışımlar yapılarak üretilir.

Özel yöntemlerle fincanlarda ebru için boya hazırlanır. Daha sonra bu boyalar teknedeki sıvı içinde tahta çubuk yardımıyla karıştırılıp farklı şekil ve desenler çizilir. Ebru yapmak için kağıdımız bu sıvının üzerine birkaç saniye yatırıp bekleriz. Kitap sayfası gibi yukarı doğru Kaldırdığımızda çok güzel görüntüler yakalarız. Bu yöntemle sayısız güzellikte şekiller elde edilir. İşte bütün bu renklerle yapılan süslemelere ebru denir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski