Kalem Kılıçtan Keskindir Kompozisyon

Bu yazımızda kalem kılıçtan keskindir ile ilgili kompozisyon örneğine kısaca yer vereceğiz.

Birçok savaş kılıca gerek duymadan masa başında başlamadan sona ermiştir. Masa başında alınan kararlar, yapılan anlaşmalar kalemin kılıca göre daha etkin olduğunu gösterir. İnsanlar bir makamda bulunduğunda alt veya üst makamların yapması gereken şeyleri kalem yoluyla hallederler. Bir bakıma işin yürümesi için en uygun yöntem budur.

Kalem diyalog yoluyla, konuşmayla sorunları çözmeyi ifade eder. Kılıç ise kaba kuvvet ve zor kullanmak demektir. Zorla güzellik olmaz misali devlet politikalarında bazen kılıç etkisiz kalır. Aslında bu surum insan ilişkilerinin her noktasında da geçerlidir. Bir kimseye zorla bir şey yaptırılamaz değil mi? Konuşarak, yazılı iletişime geçerek daha iyi mesafe alınır. Zor kullanarak, baskı uygulayarak hiçbir yere varamayız. Bu noktada kalemin gücüne inanmalı ve onu devreye sokmalıyız. İşte o zaman her sorun uygun bir yolla çözüme kavuşur.

Sonuç olarak genellikle diplomasi alanında göze çarpan kalem kılıçtan keskindir sözü yazılı olarak tebliğ edilen bir işin kaba kuvvete göre daha iyi yapılması anlamına gelir. Karşınızdaki birine bağırıp çağırarak ya da kavga ederek bir işi yaptıramazsınız ancak yazılı şekilde bu daha kolay olur. Hem kavga etmeye de gerek kalmaz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski