Tok Açın Halinden Anlamaz Kompozisyon

Bu yazımızda tok açın halinden anlamaz atasözü ile ilgili kompozisyon konusunu kısaca ele alacağız.

Tok diye nitelenen birinin kafası rahattır. Aklında aç kalma gibi bir endişe yoktur. Ona göre hava hoştur desek yeridir. Yani başkası aç mı, kaç gündür midesine yiyecek girmiyor gibi durumlar tokun pek de umurumda olmaz. Bu yüzden tok açın halinden anlamaz sözü anlam kazanmaktadır.

Tokun açı anlayabilmesi için şöyle esaslı bir şekilde günlerce aç kalmazı lazımdır. Zor bir durum yaşayan birini ancak onu yaşayan anlar. Bundan dolayı tok diye nitelenen maddi durumu çok iyi olan, varlıklı insanlar aç kalmadığı müddetçe açların neler çektiğini anlaması mümkün değildir. Oruç bu yüzden bana göre çok anlamlı bir ibadettir. Herkes oruç tutarak saatlerce aç kalıyor. Açlığın ne kadar zorlu bir şey olduğunu anlıyor insanlar. İşte o zaman açın hali daha iyi anlaşılıyor. Dolayısıyla insan başına gelmeden, o güçlüğü yaşamadan başkalarını pek de göz önüne almaz. Ancak kendi de aynı sıkıntı ile karşılaştığında olayın iç yüzünü görebilir.

Sonuç olarak tok olmak yediği önünde yemediği arkasında olmak demektir. Bu durumda olan insan da açları düşünmez. Onların neler çektiğini hakiki olarak bilemez. Birkaç saat aç kalmaları gerek ki o zaman açlığın ne zorlu bir şey olduğunu fark edebilsinler. Hayatında hiç açlık yaşamamış birinden açın halini anlamasını beklemek çok manasızdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski