Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz.

Bu bölümü inceleyince Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz. Bu ismin size verilmesine neden olan olayı kurgulayarak bir hikâye yazınız etkinlik ödevinizi yapmak için fikir alacaksınız.

Doğduğum günden beri üç yıl olmuştu. Henüz çok küçüktüm ve bana bir isim verilmemişti. Yaz aylarının sıcağında kapımızın önünde oynardım. Annem gözünü benden ayırmazdı. Onlar için çok kıymetliydim. O gün de kahvaltıdan sonra evin önünde oynuyordum.

Kara bulutlar her yanı kaplamıştı. Ben daha çok küçük olduğum için havanın korkutucu haline pek de dikkat etmemişim. Aynı sakin tavrımla oyunuma devam ederken birden şimşek çaktı, Ardından kulaklarda uğultu oluşturan yüksek sesli bir gök gürültüsü peydah oldu. Annem telaşa yanıma koştu. Yavrum, hala burada ne yapıyorsun, girsene içeri diye kokuyla karışık paniğe kapılmıştı. Bense sakinliğimi koruyordum. Ne oldu bittiğine bir anlam veremiyordum. Aklım oyundaydı. Üstelik ıslanmak benim için çok eğlenceliydi. Böyle yağmur altında sırılsıklam olmak bana keyfi vermişti. Annem beni kucağına aldığı gibi içeri koştu. Hemen kıyafetlerimi kurularıyla değiştirdi. Bendeki sakinlik onu şaşkına çevirmişti.

Babam işten geldiğinde bu halimi ona da anlattı. Henüz yaşımın küçük olmasından mıdır nedir, bilmiyorum ama ben hiç de korkmamıştım. Yağmur yağması, şimşek çakması hoşuma gitmişti. Sevdiğim bir şey olunca neden telaşa kapılayım diye düşünmüştüm. Babam annemin anlattıkları üzerine evladım artık sana verecek ismi buldum, dedi. Annem meraka ona döndü. Bana Sakin ismini verdiler. Yaşım ilerledikçe sakin yapıdaki kişiliğim aynı devam etti. Başkaları bana hep adın gibi çok sakinsin demeye başladı. Nereye gitsem herkes bana Sakin diye seslendi. Büyüdüğümde ismimin anlamını daha iyi anlamaya başladım.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski