Bu yazımızda Türklerde isim verme geleneklerini dikkate alarak kendinize bir isim veriniz konusunda kısaca bahsedeceğiz.

Benim ismim Kurthan'dır. Bana bu ismin verilişinin hikayesini size anlatmak istiyorum. Henüz çok küçüktüm. Daha ismim konmamıştı. Dedemle beraber ava çıkmıştık. Bizim oralarda keklik avı çok oluyor. Biz de bir gün böyle bir hevesin peşinden gittik.

Köyümüzün arazisi engebeli ve çalılıktı. Bazı yerlerde çam ağaçları vardı. Ralım olarak da oldukça yüksekte kurulmuştu köyümüz. Neyse çalılık alana yoğunlaştık. Oraya kuşlar konuyor ve yuva yapıyorlardı. Kekliklerin de uğrak alanıydı. Ben bir ağacın dalında keklik görmüştüm. Heyecanlanıp bağırmaya başladım.

Dedem beni sessiz olmam konusunda sık sık uyarıyordu. Ağzımı açtığım için keklik ürküp kaçmıştı. Tüm dikkatim dağıldı. Biraz daha gezindik. Dedemden ayrıldığım bir an olmuştu. Aramızdaki uzaklık elli metre kadardı. O sırada ağaçların arasından bir çıtırtı duydum. Sesin geldiği yere doğru sessiz adımlarla yaklaştım. Bir de baktım ki bir kurt, çalıların içinden bana doğru bakıyor. Üzerime doğru keskin dişleriyle atıldı. Önce biraz korkup dede diye bağırdım. Dedemin gelmesi biraz sürerdi. O an kendimden başka bir şey düşünemedim. Kurt üstüme atıldı. Tam beni ısırmak isterken yerden sağ elimle bir değnek alıp kafasına vurdum. Kurt bayılmıştı. Hemen yanıma yığılıp kaldı.

Dedem geldiğinde kurt baygın vaziyetteydi. Onu nasıl alt ettiğimi anlamaya çalışıyordu. Gösterdiğim kahramanlıktan etkilenmişe benziyordu. Bir o kadar da şaşkındı. Bunu nasul yaptın yavrum, dedi. Ardından sen bu kurtu yere devirmişsin. Senin ismin artık Kurthan olsun, dedi. İşte bana bu ismin verilmesine neden olan olay böyleydi.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski