Sinema ile ilgili bilgilendirici metin kapsamında yazdığımız kompozisyon için bakınız.

Sinema, güzel sanatların bir dalı olarak karşımıza çıkar. Gerçek hayatta olan veya kurgu ürünü olayların sahnelenerek izleyiciyle buluşturulmasıdır. Sinema bir sektör olarak son yıllarda büyük atılımlar yapmıştır. Bu sektörde çekilen filmler fantastik veya gerçek hayata dair konuları yansıtmaktadır. Aynı zamanda para kazanılan bir alandır.

Sinemanın toplum yararına işlemesi her anlamda önemlidir. Mesela bazı örnek olaylar hakkında etkili filmler çekilerek izlemek isteyenlere aktarılabilir. Hatta yaşanılan bir olayda hissedilen duygu bizzat sinema aracılığıyla geniş kitlelere aktarılabilir. Bu açılardan sinema sektörü insan hayatında çok önemli bir işlev görür. Toplumdan soyut bir sinema çok ileri gidemez, yani gelişemez. Bu yönüyle sinema filmlerinde insanların yrarı gözetilirse çok daha iyi olur. Film çekiminden önce bir senaryo yazılır. Daha sonra yönetmen aracılığıyla oyuncular ve diğer bütünleştirici alanlarındaki insanların birlikte çalışmasıyla ortaya somut bir ürün yani film konulur. Bunlar sinema salonlarında belirli tarihlerde gösterime girerek insanların izlemesi sağlanır.

Sonuç olarak genellikle şehri merkezlerinde sinema salonları vardır. Sosyal faaliyet olarak insanların yaşantısına sinemanın ayrı bir renk kattığını söyleyebiliriz. Çünkü sinemada izleyiciye uygun konuların filmleri çekilir ve gösterilir. Burada verilmek istene bazı toplumsal mesajlar olacaktır. İşte bu mesajların daha iyi ve güzel yönlendirme anlamında önemli bir katkısı vardır. Böyle güzel bir sanatsal faaliyete önem verilmelidir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski