Dünyayı kardeşlik dallarında uçan kuşlar doldursun dizeleriyle ne anlatılmak istenmektedir?

5. Sınıf Türkçe kitabındaki soruya göre bu yazıyı incelediğinizde "Dünyayı kardeşlik dallarında uçan kuşlar doldursun dizeleriyle ne anlatılmak istenmektedir?" etkinliğini kolayca yapabilirsiniz.

Hepimiz biliyoruz ki dünya hiçbirimize ait değildir. Her birimiz biz everilen ömür gereği bu süre zarfında dünyada yaşıyor ve günü gelince ahirete göçüyoruz. Madem dünya böyle gelip geçici, o zaman en iyisi kardeşlik içinde yaşamaktır diye düşünüyorum.

Şair bu dizelerde herkes kardeşçe yaşasın, güzel geçinsin, kimse arasında tatsızlık çıkmasın, ülkeler savaşmasın, insanlar ağlamasın her yerde kardeşlik hakim olsun demek istiyor. İnsanların dünya üzerinde kardeşçe yaşamasını dallarında kulların neşeyle uçuştuğu baharın getirdiği iç açıcı ve güzel manzaraya benzetiyor. Dolayısıyla dünyayı ancak kardeşlik güzelleştirir.

İnsanlar kardeşçe yaşadığında her şey çok daha güzel olur. Kimse arasında bir tatsızlık yaşanmaz. Herkesin içinde neşe vardır. Yüzlerin güldüğü, barışın egemen olduğu, insanların evinde huzurla oturduğu, işine severek gittiği, hayatına güzel bir şeklide devam ettiği bir dünyayı ancak kardeşlik bilinci ortaya çıkarır. Gerek yetişkinler gerekse çocuklar kardeşçe yaşadığında işte o zaman dünyayı kardeşlik dallarında uçan kuşlar doldurur. Böylece nereye giderseniz gidin gördüğümüz güzel tablo karşısında huzur bulur ve mutlu olursunuz

Kısacası yaşamanın anlamı kardeşliktedir. Biz de kimseye zulmetmeden, mobbing uygulamadan, herkesi eşit görüp, insana insan olduğu için değer verip yaşamalıyız. Hayata bakışımızı kardeşlik üzerine olmalıdır. Kardeşliği kendi çevremizden başlayarak dünyaya yaydığımız zaman ilkbaharda uçuşan kelebekler, rengarenk çiçekler ve dallarında kuşların ötüştüğü yemyeşil ağaçların oluşturduğu güzel manzarayla her zaman karşılaşırız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski