Olgun Başakların Boynu Bükük Olur Atasözünün Anlamı

"Olgun başakların boynu bükük olur atasözünün anlamı" üzerine kısa bir yazı yazacağız.

Olgun başakların boynu bükük olur sözünün anlamı nedir?

Olgun başaklar içleri dolu dolu olduğu için ağırlıktan yere doğru eğik olur. Bu atasözü mecaz anlamlıdır. İnsanlar için kullanılan bir sözdür. Atalarımız hayat tecrübelerinden dolayı bu sözü söylemişlerdir. Olgun başak ifadesiyle anlatılmak istenen yaşı ilerlemiş, tecrübe sahibi, olgun insanlardır. Böyle insanlar nerede ne yapacağını, nerede nasıl davranacağını bilen insanlardır.

Olgun insanlar sakin kalmayı başaran, gerektiği durumlarda konuşan her şeye atlamayan dingin kişilerdir. Olaylar karşısında hemen parlamayan, akıl ve mantığını harekete geçiren insanlar olgun başak gibidir. Onun için onlar tevazu sahibidir. Olgun başakların boynu bükük olur atasözü de olgun yani tecrübeli, görmüş geçirmiş kişilerin alçakgönüllü, sakin bir yapıda olduğunu ifade eder.

Olgun insanlar düşünerek hareket ederler. Oysa gençler öyle değildir. Gençler, nerede nasıl konuşacağını önceden düşünmeyebilirler. Bu da gençlerin hayattan öğrenecek daha çok şeyleri olduğunun göstergesidir. Sonuçta insan yaşam serüveninde, hata yapa yapa tecrübe kazanarak olgunlaşır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski