Nezaket ile İlgili Kompozisyon

"Nezaket ile ilgili kompozisyon" konusundan kısaca söz edeceğiz. Yazıya uygun bir başlık koyabilirsiniz.

İnsan olarak hepimiz de toplum içinde bulunurken bazı görgü kurallarına dikkat ederiz. Bunlardan bir tanesi de nezakettir. Nezaket; kelime anlamı olarak kibar olmak, nazik olmak demektir. Davranışlarımızın nazik olması karşı tarafı hoşnut eder. Bu da anlaşmayı kolaylaştıran bir etkendir.

Toplum içine çıkınca nazik olmak gerekir. Zaten en çok sevilen insanlar nezaket sahibi insanlardır. Bir insanın dış görüşüne bakarak onun nasıl biri olduğunu pek fazla kestiremeyiz. Ancak yakından tanıdığımızda nazik mi, kaba mı bunu söz ve davranışlarından pekala anlayabiliriz. Nazik olmak insanların birbirine saygılı olmasını da sağlar. Çevremizdeki insanların tabii ki nazik olmalarını isteriz. Çünkü nazik olmayan davranışlar istenmeyen davranışlardır.

İnsan sosyal çevresi ile yaşayan bir varlıktır. Bu yüzden insanın yalnız kaldığı anlar genellikle çok azdır. Daha çok toplum içinde yaşıyoruz. Evde olsun, okulda olsun, iş yerimizde olsun her zaman farklı insanlarla iletişim halindeyiz. İşte bu iletişimde nezaketin çok önemli bir yeri vardır. Nezaket sahibi olan insanlara içimiz daha çabuk ısınır. Onlarla daha iyi anlaşırız.

Sonuç itibariyle insanlarla ilişkilerimizde nezaket kurallarına uymalıyız. Nezaket içinde olduğumuzda itibarımız da artar. Bu yüzden insanlarla olan diyaloğumuzda nezaket kurallarına dikkat etmek son derece yararlı olacaktır.

4 Yorumlar

Daha yeni Daha eski