Vefa ile İlgili Deneme Yazısı

Vefa ile ilgili deneme kompozisyon örneği. Yazıya uygun bir başlık koyabilirsiniz.

Vefalı Olmak: Vefa, samimi olduğumuz insanlara veya zor duruma düştüğümüzde yanımızda olanlara karşı duyduğumuz gönül borcudur. Vefa bu anlamda bir insan için çok önemlidir. Vefalı olmak da insanlarda aranan en güzel özelliklerden biridir. İnsanlık belirtisi olan vefa, insanların birbirine karşı saygı duymasına katkıda bulunur. Böylece toplumda daha güzel ve içten bir ortam oluşur. Bundan dolayıdır ki vefa duygusu, kalplerin katılaşmasının panzehiridir. Dolayısıyla vefa, kalplerin kilidini açan bir duygudur.

İnsan olarak şu hayatta başımıza her şey gelebilir. Bazen yardıma ihtiyaç duyarız. İşte böyle sıkıntılar içinde yüzerken bize destek olan kişilere vefa borcumuz olur. Onlara karşı vefalı davranmak güzel bir davranıştır. Bu yüzden vefalı olmaya özen göstermek gerekir. Araya ayrılıklar girse de onları arada sırada arayıp sormalıyız, bazen ziyaret etmeliyiz. Aramızdaki bağı kesmemeliyiz. Böyle yaparsak vefalı bir insan oluruz.

Vefa, insana mutluluk sağlayan erdemlerden biridir. Bu mutluluk kaynağımızın kurumasına engel olmalıyız. Çünkü vefanın olduğu yerde ihtiyacımız olan güzellikler de yeşerir. Vefa dostluk demektir. Vefa, gönül kazanmak demektir. Böyle güzel bir tavrı göstermek de tabii ki insanların kalbini kazanmayı sağlar. Vefalı olan kimseler toplumda daha çok kabul görür. Vefasızlık ise insanların birbirinden uzaklaşmasına yol açar. Bu sebeple vefalı olmak, insan ilişkilerinde önemli bir ölçüttür. Mesela yıllarca arkadaş olan kimseler ayrıldıktan sonra birbirini arayıp hal hatır sorarsa işte bu durum vefalı olunduğunun göstergesidir.

Bizi okutan öğretmenlerimizi yıllar sonra arayıp onları ziyaret edersek bu da vefaya bir örnektir. Böyle şeylere toplum olarak ihtiyacımız olduğu apaçık ortadadır. Sonuç olarak vefa konusu hayatımızda büyük bir öneme sahiptir. Vefalı olmak insan yakışan en güzel değerlerden biridir. Bu nedenle vefayı hayatımızdan hiç eksik etmemeliyiz. Bununla birlik ahde vefa göstermek de önemlidir. Yani verdiği sözü tutmak da insanı insan yapan değerlerin başında gelir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski