Deyimin Yanlış Anlamda Kullanılması ile İlgili Örnekler

“Deyimin yanlış anlamda kullanılması ile ilgili örnekler” konusunu kısaca ele alacağız. Anlama Dayalı Anlatım Bozuklukları: Deyimin Yanlış Anlamda Kullanılması(7. Sınıf)

Sınavdan iyi not aldığını öğrenince mutluluktan etekleri tutuştu. Bu cümlede deyimin yanlış anlamda kullanılmasıyla ilgili anlatım bozukluğu vardır. Sınavdan iyi not alan öğrenci çok mutlu olduğu için bu cümlede etekleri zil çalmak deyimi kullanılmalıdır.

Bu güzel haberi alır almaz yüreğine ateş düştü. Güzel haber alan biri sevinir. Ancak yüreğine ateş düştü deyimi endişeye kapılmak anlamında olduğu için anlamca bu cümleye uygun düşmemiştir. Bu örnekte “havalara uçtu veya ağzı kulaklarına vardı” deyimleri kullanılabilir.

Babasını karşısında görünce mutluluktan küplere binmiş. Küplere binmek deyimi sinirlenmek anlamındadır. Dolayısıyla bu cümlede deyimin yanlış anlamda kullanılması anlatım bozukluğuna yol açmış.

O kadar üzülmüştü ki ağzı kulaklarına varmıştı. Üzülen bir kişi acı çeker. Ancak ağzı kulaklarına varmak deyimi sevinmek, mutlu olmak anlamındadır. Bu cümleye anlamca uygun değildir.

Sınıfta temizlik kontrolü yapılacağını duyan herkesin etekleri zil çalıyordu. Sınıfta temizlik kontrolü yapılacak olması paniğe neden olur. Etekleri zil çalmak deyimi ise çok sevinmek anlamında olduğundan bu cümlede de deyimin yanlış anlamda kullanılmasıyla ilgili anlatım bozukluğu vardır.

İşin tehlikeli boyutlara ulaştığını öğrenince yüreğine su serpildi. Yüreğine su serpilmek deyimi rahatlamak, huzura kavuşmak anlamındadır. Oysa burada işin tehlikeli olduğundan söz ediliyor. Dolayısıyla deyimin yanlış anlamda kullanımı vardır.

Doymak bilmeyen biri olarak hemen her saat bir şeyler atıştırdığı için bir deri bir kemik kalmış. Çok yediği için şişman olması beklenirken, bir deri bir kemik kalmış deyimi yanlış anlamda kullanılmış. Bu cümlenin anlamına uygun düşmemiş yani.

Çarşı o kadar tenhaydı ki, iğne atsan yere düşmezdi. Tenha olan bir yer ıssız olur, pek kimseler olmaz. İğne atsan yere düşmez deyimi kalabalık bir yer için kullanılır.

10 Yorumlar

 1. ben çok beğendim örnekler çok iyi ve açıklamalarıda yapılmış

  YanıtlaSil
 2. Harika çok teşekkürler nolur yarının suyu şarkısını da nleyelim ;)

  YanıtlaSil
 3. Çooook güzel teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Evet cokkkkkkkkkkk güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 5. Bence hiç güzel olmamış

  YanıtlaSil
 6. Güzel ama örnekler az bence daha fazla olmaliydi

  YanıtlaSil
 7. Ayn çok yardımcı oldu

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski