Kaşağı metninin ana fikrinden yola çıkarak bir hikâye yazınız.

“Kaşağı” metninin ana fikrinden yola çıkarak bir hikâye yazınız. Hikâyenize uygun bir başlık koyunuz.

Kaşağı metninin ana fikri: Yalan söyleyerek vicdanımızı susturamayız. (Yani yaptığımız bir hatadan dolayı yalan söylersek, gün gelir doğruyu söylemeye vakit bulamayız, artık iş işten geçmiş olur. O anda da üzülmek hiçbir şey ifade etmez. Çünkü olan olmuştur bir kere.)

Evin küçük oğlu Hasan, arabaya olan ilgisiyle tanınırdı. Babasının arabasını her gün alıp kullanmak isterdi. Daha küçük olduğundan gerek babası, gerekse annesi bu yaptığının yanlış olduğunu, onlardan habersiz araba kullanmasının doğru olmadığını tembihlerlerdi. Bu öğütler Hasan’ın bir kulağından girer, diğer kulağından çıkardı. Babası yokluk görmüş bir adamdı. Yaşı ilerlemiş olmasına rağmen Hasan’la birlikte diğer üç çocuğunun okumasını istiyor ve bu yaşında hala zor koşullarda çalışıyordu. Hasan’ın aklı bunlara pek de ermiyordu açıkçası.

Bir gün Hasan, ailesinden habersiz arabayı aldı, şehrin sokaklarında kullanmaya başladı. Yol yağan yağmurun etkisiyle ıslaktı. Hasan bunun pek farkında olmadı ve arabayı süratli sürmeye başladı. Az ileride kavşaktan aşağı doğru dönmek istiyordu. Bu sırada araba 100 km hızda olduğu için araba, Hasan’ı zorlamaya başladı. Hızını alamayan araba kaldırım taşlarının üzerine doğru gitmeye başladı.

Hasan kontrolü kaybetmişti. Araba büyük bir gürültüyle kaldırım taşlarına çakıldı. Arabanın arka lastikleri yırtılmış ve büyük bir hasar oluşmuştur. Hasan, babasına haber vermedi, arkadaşlarını çağırarak arabayı çekiciyle sanayiye götürdü. Tamirci arabaya iki lastik taktı ve gerekli kontrolleri yaparak arabayı Hasan’a tekrar teslim etti.

Babası çok kızar diye Hasan bu kazayı kimseye anlatmadı. İçindeki vicdan azabı her geçen gün büyüyordu. Daha fazla dayanamayıp ertesi gün babası işten gelince söyleyecekti. Yarın oldu, Hasan babasının işten dönmesini beklerken telefon çaldı. Telefondaki ses babasının kalp krizi geçirdiğini söylüyordu. Hasan babasını kaybetmişti. Hıçkırıklara boğuldu ve yaptığı bu hatayı anlatmadığı için çok pişmandı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski