Yalan konulu bir hikaye yaziniz.

İçinde aşağıdaki atasözlerinden en az birinin geçtiği “yalan” konulu bir hikâye yazınız. Hikâyenizde hayalî unsurlara da yer veriniz. Yalancının mumu, yatsıya kadar yanar. Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış. Ardıcın közü olmaz, yalancının sözü olmaz.

Yalan Konulu Hikâye

Doğukan okul bahçesinde arkadaşlarıyla oynarken bir saat buldu. Saati sessizce yerden alarak cebine koydu. Oyundan çıkıp bir kenara gitti. Saati çok beğendi. Kimseye söylemek istemiyordu. Neyse teneffüs bitti, herkes sınıfa girdi. Öğretmen gelince aynı sınıfta okuyan Mert öğretmenine saatinin kaybolduğunu söyledi. Öğretmen sınıfa sordu, saati gördünüz mü falan diye. Herkes bilmiyoruz hocam diyerek yanıt verdi. Doğukan da haberi olmadığını görmeğini söyledi. Doğukan aslında yalan söylemiş oldu. Ama koluna taktığında herkes anlardı. Bu yüzden aklına yalancının mumu yatsıya kadar sözü geldi. Kısa bir süre böyle düşündükten sonra dersi dinlemeye devam etti.

Okul bittiğinde Doğukan hemen eve gitti. Annesine saat bulduğunu söyledi. Annesi de öğretmenine verseydin, kimin olduğunu öğrenir, ona geri verirdi, dedi. Doğukan da aslında öğretmenin sorduğunu fakat yalan söylediğini anlattı. Annesi ona, yalan söylemenin ne kadar kötü bir davranış olduğunu anlattı. Bu konu üzerine kısa bir konuşma yaptı oğluna. Yarın okula gider gitmez hemen saati arkadaşına teslim etmesi gerektiğini söyledi. Akşam olmuştu artık. Doğukan yalan söylediği için pişman olmuştu.

Okula gidince hemen arkadaşına koştu ve ona saatini geri verdi. Ayrıca arkadaşından özür diledi. Daha sonra öğretmeninin yanına giderek, saati çok beğendiği için yalan söylemek zorunda kaldığını anlattı. Öğretmen de ona bu dürüstlüğü için teşekkür etti. Hatta Doğukan’a aynı saten alarak hediye etti. Doğukan çok mutlu oldu. Budan sonra bir daha yalan söylemeyeceğine dair öğretmenine söz verdi.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski