Yaşam toprakta filizlenir cümlesiyle anlatılmak istenen nedir?

“Yaşam toprakta filizlenir.” cümlesiyle anlatılmak istenen nedir? Cümle, duyurulmak istenen konuyla ilgili midir? Siz de ormanın, toprağın, havanın veya suyun önemini anlatan bir cümle yazınız.

Toprağa diktiğimiz her fidan aslında bir yaşamın filizlenmesi demektir. Çünkü fidanlar büyüyünce ormanı oluştururlar. Orman da doğanın temiz olmasına büyük katkı sağlamaktadır. Burada toprağın öneminden bahsetmek gerekiyor. Toprak olmasa yaşam da olmazdı. Çünkü her şey topraktan kaynağını almaktadır.

Toprak, canlılara hayat verir. Bitkiler, ağaçlar, çiçekler kökü toprakla beslen canlılardır. Bir de işin içine su girince her şey canlılık kazanır. Bu yüzden canlıların temel yaşam kaynağı su ve topraktır desek yanlış olmaz. Topak aynı zamanda alçak gönüllüdür. Her şey toprağın üstünden geçip gider de o,kimseye ses çıkarmaz. Toprağın cömert olduğunu da unutmamak gerekir. O doğadaki bütün canlılara hizmet eder aslında.

Örneğin besinlerimizin çoğu toprakta yetişir. Toprağa buğday ekeriz, onunla ekmeğimizi yaparız. Meyve sebze gibi besinler de yine topraktan kaynağını alır. Ormanları söylemeye gerek bile yok. Dolayısıyla yaşam toprakta filizlenir sözünde toprağın çok önemli bir yaşam kaynağı olduğu vurgulanmak istenmiştir.

Sonuç olarak evrendeki insan, hayvan ve bitkilerin yaşamında toprağın özel bir yeri vardır. Bu yüzden topraklarımızın verimli bir şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Toprakta yetişen her şey yaşamımız için çok önemlidir. Üstelik toprak çok cömerttir. Biz ona iyi bakarsak karşılığında her şeyi verir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski