Biz Dünyayı Atalarımızdan Miras Değil Torunlarımızdan Emanet Aldık Kısa Metin

“Biz dünyayı atalarımızdan miras değil torunlarımızdan emanet (ödünç) aldık.” Bu söz ile verilmek istenen mesajın ne olduğuyla ilgili kısa bir metin (kompozisyon) yazınız.

Bir zamanlar emanet olarak verdiğimiz dünyayı atalarımızdan geri aldık. Şimdi ise biz dünyadan gitmeden önce bu emaneti torunlarımıza hazırlamalıyız.Vazifemiz onlardan ödünç aldığımız bu dünyayı güzelleştirmek ve onlara tekrar vermektir. Yani dünyadaki sevgi, iyilik düzenini bozmamalıyız. Tabiatı yemyeşil görüntüsü ve insan eliyle bozulmamış doğallığıyla asıl sahiplerine vermeliyiz. Bu noktada üzerimize düşen önemli sorumluluklar var.

Dünyanın daha güzel olması için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Örneğin savaşlara son vermeli, göz yaşını durdurmalıyız. Hırsızlık, fenalık, kötülük gibi istenmeyen şeyleri söküp atmalıyız. Çünkü gelecekte bu dünyada çocuklar yaşayacak. O yüzden sadece kendimizi düşünerek yaşamak büyük bir hata olur. Biz giderken emaneti asıl sahiplerine yani torunlarımıza bırakacağız. Bundan dolayı onlara her şeyiyle düzgün, yaşanabilir, temiz bir dünya bırakmalıyız.

Dünyayı temiz tutmalıyız. Doğayı tahrip etmemeliyiz. Kardeşlik bilincini yaymalıyız. Bununla birlikte çalışmalı ve iş imkanlarının çok olduğu, yaşam şartlarının gelişmiş olduğu bir dünya oluşturmalıyız. Çünkü torunlarımıza iyi bir dünya teslim etmeliyiz. Yarın onlar bu dünyada yaşayacaklar. Onlara her açıdan gelişmiş, sevgi, kardeşlik dolu bir dünya bırakmak en büyük vazifemizdir.

Kısaca özetlemek gerekirse bu dünya yalnızca bizim diye düşünmemeliyiz. Gelecekte torunlarımız burada yaşayacak. Onlar masumdur. Daha binlercesi dünyaya gözünü bile açmadı. Bu yüzden onlara kin, savaş, kötülük nedir bilmeyecekleri bir dünya iade etmeliyiz. Hepimiz bu bilinçle hareket edersek torunlarımıza en büyük iyiliği etmiş oluruz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski