Armut Dibine Düşer Kompozisyon

Bu yazımızda sizler için armut dalının dibine düşer ile ilgili kompozisyon hakkında kısaca söz edeceğiz.

Bir insan öncelikle ailesine fayda sağlar. Çünkü onun en yakınında ailesi vardır. Bu yüzden iyi bir makama gelen insan ilk olarak aile bireylerine yararlı olur. Ondan sonra da akrabadır, yakın komşularıdır bundan nasiplenir. Yararlı olma konusunda yakınımızdakilerin öncelikli olması da son derece normaldir.

Mesela biri okuyup bir mesleğe başladığında yüksek bir maaş almaktadır. Bunu kutlamak için önce çevresindekilerle bir araya gelir. Yahut da maaşından anne, babasına bir miktar vererek onlara da katkı sağlar. Hatta bunu ilerleyen zamanlarda da devam ettir. Hiç tanımadığı kişilere veya ailesinden olmayanlara ise bir faydası olmaz. Herkes için bu durum geçerlidir.

Armut dibine düşer atasözünün başka bir anlamda kullanıldığı da olabilir. Örneğin bir çocuk en çok ailesine benzer. Onlara yakın olunca ister istemez o da ailesi gibi biri olur. Ben daha çok ilk verdiğim bilginin doğru olduğunu düşünüyorum ama böyle bir anlam da söz konusudur. TDK'yi baz aldığımızda bir kimse önce yakınlarına faydalı olur anlamı ağır basmaktadır.

Sonuç olarak insan eli güçlendiğinde doğal olarak önce ailesine bir şeyler yapmak ister. Çünkü o konuma gelene kadar arkasında sürekli olarak aile büyüklerinin desteği vardır. Harçlık bitse evden karşılanır. Başına bir şey gelse ailesi arkasında durur. Bir sıkıntısı olsa ailesi onu çözmeye çalışır.  Başkasının belki de hiç umrunda olmayız ama tırnağımıza taş değse evdekiler buna üzülür. O da iyi bir duruma gelince haliyle ilk olarak birinci dereceden yakınların yararlı olmak ister. Bunlar hayatın normal seyrinde olan şeylerdir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski