Düşünmeden Öğrenmek Vakit Kaybetmektir ile İlgili Kompozisyon

"Düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir ile ilgili kompozisyon" konusunu kısaca açıklayacağız.

İnsan hemen hemen her gün yeni bir şeyler öğrenir. Öğrenme sözlü veya yazılı olabileceği gibi, yaparak yaşayarak da gerçekleşir. Ancak en önemlisi öğrenirken düşünme yeteneğini de kullanmaktır. Çünkü düşünmeden öğrenilen bir bilgi hiçbir zaman kalıcı olamaz. Düşünmeden öğrenmeyi saman alevine benzetebiliriz. Böyle bir bilgi bir anda öğrenilir ve unutulur. İnsan öğrendikleri üzerine düşünmeli, konuları anlamaya çalışmalıdır. Bu şekilde olursa öğrenilen bilgi de kalıcı olacak unutulmayacaktır.


Düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir sözü aslında düşünmenin öğrenme üzerinde ne kadar etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Düşünmek hangi alanda olursa olsun çok iyi bir şeydir. Toplum içinde de düşünerek hareket etmeliyiz. Mesela herhangi bir davranışta bulunmadan bu davranışın bize ne gibi sonuçları olabilir diye düşünmeliyiz. Ya da konuşmadan önce söyleyeceğimiz sözlere nereye gidecek, karşı taraftakiler bu sözlerden incinebilir mi gibi düşünerek konuşmalıyız.


Öğrenme esnasında düşünmek büyük öneme sahiptir. Çünkü düşünerek öğrenmek vakit kazandırmış olur bizlere. Bunu düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir sözünden anlayabiliyoruz. Düşünmeden öğrenmeye çalıştığımızda aslında akıntıya boşa kürek çekmiş gibi oluruz.

İnsan öğrendiği bilgiler üzerine kafa yormazsa yani düşünmez ise öğrenme geçici olacaktır. Aynı bilgiyi ihtiyaç duyduğu zaman öğrenemediği için tekrar etme yoluna gidecektir. Bu da insan için zaman kaybından başka bir şeyi ifade etmez. Düşünmeden öğrenmek vakit kaybetmektir sözü anlatılanların özetidir aslında. Çünkü zamanı verimli kullanmaya da ihtiyacımız var. vakit nakittir diye boşuna dememiş atalarımız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski