Güvenme varlığa düşersin darlığa atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazıya kısa ve güzel bir başlık belirleyiniz.

Varlıklı biri olabilirsiniz. Öyleyse son derece saygı duyuyorum fakat varlığa güvenmek sanırım şu dünyada en çok yaptığımız hatalardan biridir. Yarının bizlere neler getireceğini kesinlikle tahmin bile edemeyiz. Geçmişte varlık içinde yaşayıp da bugünlerde darlığa düşen, yani fakirlik yaşayan, parasız kalan ne çok insan var. O yüzden haddimizi bilmek lazımdır.

Hayatta kimileri varlık içinde yaşarken, kimileri de yoksulluk çekmektedir. Bu biraz da insanın talihiyle ilgili bir durumdur. Varlıklı olmak zenginliği ifade eder. Varlıklı olan kimseler her istediklerini alabilir, istediği elbiseleri giyebilir, istediği arabayı alabilirler. Ancak varlıklıyım diyerek övünmemek gerekir.

Bazı insanlar, varlıklı oldukları için sanki hiç yokluk çekmeyeceklermiş gibi düşünebilir. Bu çok yanlış bir tutumdur. Kimin başına ne geleceği önceden bilinemeyeceği için varlığa fazla güvenmemek gerekir. Güvenme varlığa düşersin darlığa sözü bu noktada bize çok şey anlatmaktadır. Bu sözü çok eski zamanlarda atalarımız kendi hayat tecrübeleriyle söylemiş ve bize miras bırakmışlardır. Kişi, bu sözün ne demek istediğini anlamak için kafa yormalı ve adımlarını ona göre atmalıdır.

Kısaca söylemek gerekirse, bugün çok zengin olan biri, ileride belki de fakirlik ile zor günler geçirecektir. Başka bir örnekle açıklayacak olursak, bugün durumu iyi olan varlığına güvenen bir insan ileride çeşitli imkansızlıklar yaşayabilir. Bunu önceden kestiremeyiz. Yani bugün ben çok zenginim, her zaman varlıklı olacağım düşüncesine kapılmak çok doğru bir davranış değildir. Böyle bir durumda insanın aklına güvenme varlığa düşersin darlığa sözü gelmektedir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski