Kış Mevsimi ile İlgili Kompozisyon

Kış mevsimi ile ilgili kompozisyon yazınız. Konuya uygun olarak yazınıza kısa bir başlık koyunuz.

Kış mevsimi, kimine göre beyaz ölüm, kimine göre huzurun adıdır. Ben kış mevsimi ile ilgili güzel düşüncelere sahibim. Kışın doğanın beyaz gelinliğini giymesini görmek kadar güzel bir duygu yoktur. Kışın bazı zorlukları var fakat doğanın yeniden canlanması, su kaynaklarının artması için kış mevsimine çok ihtiyacımız olduğu da bir gerçektir.

Çocukların kartopu oynayarak neşelendiği mevsim olan k
ış, kimileri için de çok zorlu geçer. Evi barkı olmayan, yakacak odunu olmayanlar için çok ağır bir sınav demektir kış. Hava soğuk ve karlı olduğu için onlar kış mevsiminde dışarıda üşüdüğü için kışa soğuk bakarlar. Hayvanlar için de çetin geçen kış bazı zorlukları da beraberinde getirir. Bunun için doğaya yiyecek bırakarak hayvanlara yardımcı olmak da biz insanlara düşüyor.

Kış mevsimi bir yönüyle insana yaşlılığı hatırlatır. Nasıl ki insan yaşlanınca saçlarına aklar düşüyorsa kar yağarak doğanın yaşlandığını söylemek de yanlış olmaz. Yani kış hakkında insan ömrümün son demleri diyebiliriz. Kışın öğrenciler için de kar tatili heyecanı vardır. Yoğun kar yağışı olunca okullar bir iki günlüğüne kar tatili ediliyor. Bu da öğrencileri sevindiren bir gelişme oluyor. Dolayısıyla her yaştan insanlar için kışın farklı bir anlamı olmaktadır.

Eskiden ninelerimiz, dedelerimiz kış günlerinde bize masal anlatırdı. Bundan dolayı benim için apayrı bir yeri vardır kış mevsiminin. Kış günlerinde sobanın etrafında oturmak, çay içmek ne güzeldi. Bu yüzden çocukluk günlerimi özlüyorum. Sonuç olarak kış mevsimi, her ne kadar soğuk ve karlı geçse bile her şeyin yeniden canlanması için çok önemli bir yere sahiptir.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski