İşleyen Demir Pas Tutmaz ile İlgili Kompozisyon

İşleyen Demir Pas Tutmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon Yazınız.

İnsanlar çalıştıkça kendilerini geliştirmeye devam ederler. Çalışan birey böylece etrafına çalıştığı alanda fayda sağlar. Çalışmak insanı başarıya götüren en önemli etkenlerden biridir. Bu yüzden çalışmaya devam etmek gerekir. Çünkü işleyen demir pas tutmaz. İnsan da çalıştıkça kendini geliştirmiş olur ve bunu çevresine belli eder. Bu söz, mecaz anlamlı olarak bunu ifade etmektedir.

Çalışmayan kişiler zaman içine tembelleşirler ve hiçbir işle uğraşmak istemezler. Açık bir ifadeyle söylemek gerekirse çalışmayan kişi tembelliğe mahkûm olur. Kendine bir faydası olamayacağı gibi etrafına da yarar sağlayamaz. Yani tembellik insanı köreltir. Körleşen insan da toplumdan uzaklaşır. Bunun sonucunda hayat, onun için çok sıkıcı bir hale gelir.

Çalışmak insanın hayatına anlam katar. Çalışan kişinin çevresiyle ilişkileri de gelişir. Yaşamak ona göre büyük bir keyiftir. Ancak çalışmayan kişi, kendi iç dünyasına kapanır, elinden geldiği halde iş yapmaya üşenir. Böylece ne kendine ne de başkalarına faydalı olur. Dolayısıyla çalışmayan, tembelliği kendisine huy edinmiş kimseler çevrelerine pek bir fayda sağlayamaz. Yani onlar çalışmadığı için pas tutmuş olur.


Sonuç olarak hayatımızda alışmaya büyük önem vermek gerekiyor. Çalışan iççin hem hayatın bir anlamı olur, kendisi de dinç ve verimli olur dersek çok yerinde bir söz söylemiş oluruz. Atasözünde de açıkça ifade edildiği gibi işleyen demir pas tutmaz, yani çalışan insan her daim sağlıklı, verimli, diri kalır. Bunun sonucunda başarılı olur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski