Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Sözü ile İlgili Hikâye

Tarlada İzi Olmayanın Harmanda Yüzü Olmaz Sözü ile İlgili Hikâye


Soru şöyle: Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz sözü ile ilgili hikâye yazınız.

Çalışmadan Kazanılmaz

Canan, çok çalışkan bir öğrenciydi. Derslerine düzeli olarak çalışırdı. Öğretmen ne anlatırsa anlatsın konuları dikkatle dinlerdi. Kısacası Canan sorumluluk sahibi biriydi. Onun için çalışmak büyük öneme sahipti. Arkadaşları oyun oynarken o, zamanını kitap okuyarak, ders çalışarak geçirirdi. Bunun karşılığında not ortalamaları da çok yüksekti.

Canan böyle olmasına karşın en yakın arkadaşı Kübra ise daha çok oyun oynamak istiyordu. Kübra için notların pek önemi yoktu. Aslında Kübra Canan ile arkadaşlık ederek ondan kopya çekmek ve yüksek notlar almak istiyordu.

Bir gün yine sınav zamanı geldi. Canan sınava çok iyi hazırlanmıştı. Biraz sonra öğretmen geldi. Bütün öğrencilerin kalem ve silgi dışında, sıradaki her şeyi kaldırmasını istedi. Sınav kâğıtlarını dağıttı. Sınav artık başlamıştı. Canan bütün soruları güzelce cevaplarken, Kübra ise ne yazacağını bilemedi. Canan’dan kopya çekmek istedi fakat bunu da yapamadı. Ders süresi bitince zil çaldı. Herkes kâğıdını öğretmene teslim etti.

Diğer derste çocuklar kitap okurken öğretmen de sınav kâğıtlarını okudu. Canan yine en yüksek notu aldı. Kübra ise düşük bir notla yetindi. Bu sırada Canan, Kübra’ya “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz.” sözünü hatırlattı.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski