Bir Musibet Bin Nasihatten Yeğdir ile İlgili Kompozisyon

Bir musibet bin nasihatten yeğdir atasözü ile ilgili kompozisyon yazınız. Yazıya kısaca uygun bir başlık belirleyiniz.

İnsanlar genlikle hayatta bildiklerini yapmaktan hoşlanır. Böylelikle kimsenin ne dediği pek umurunda olmaz insanın. Siz bir kişiye ne kadar nasihatte bulunursanız bulunun, pek bir etkisi olmayacaktır. Çünkü o kişi, kendi doğru bildiği şekilde davranacaktır. Ancak başına bir musibet gelirse, o zaman akıllanacaktır. İşte bir musibet bin nasihatten yeğdir sözü ile anlatılmak istenen budur.

İnsan olarak bize edilen nasihatler bizi rahatsız etmemelidir. Çünkü bize nasihat edenler yani öğüt verenler hayat tecrübesi olan kişilerdir. Onlar görmüş geçirmiş, hata yapa yapa doğruya ulaşmış olmanın etkisiyle bizim de hata yapmamızı istemezler. Bundan dolayı bize akıllarının erdiği konularda telkinde bulunurlar, nasihat ederler. Aslında onların verdiği nasihatler bizim iyiliğimiz içindir. Yanlış yapmamızı istemedikleri içindir.

Genel olarak bize verilen nasihatleri kulak ardı ederiz, çok da önemsemeyiz. Aslında isteriz ki kimse bize nasihat vermesin, buna gerek yok gibi düşünürüz. Oysa kazın ayağı öyle değildir. Nasihat verenlerin amacı bizim hata yapmamızı önlemektir. Biz de bu nasihatleri önemsemeyip ciddiye almazsak, başımıza bir musibet gelir, o zaman büyüklerimizin nasihatlerinde ne kadar haklı olduğunu anlarız.

Sonuç olarak bizler, sıklıkla bize edilen nasihatten ders almayız. Ta ki başımıza bir olumsuz olay gelirse, yani bir musibet gelirse o zaman aklımız başına gelir. İşte o zaman anlarız ki atalarımız bir musibet, bin nasihatten yeğdir diye boşuna dememişler.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski