Özgüven ile İlgili Deneme

Özgüven ile ilgili deneme konusundan kısaca söz edeceğiz.


Özgüvenli Olmak

Özgüven ile ilgili bu yazımızda özgüven konusunu ele alacağız. Peki, nedir özgüven? Özgüven kişinin kendine güvenmesi ve hayatın olağan akışında girişimci olmasıdır. Özgüveni yüksek olan kimseler girişken olurlar. Hemen her konuda ön plana çıkarlar. Bu anlamda özgüvenli olmak bazı alanlarda insana başarı getirir. Bu yüzden özgüvenin ilk kazanıldığı yer olan aile ortamı çok önemlidir. Çocuklara yapabilecekleri işleri yapmalarına fırsat vermek onların özgüvenli olmalarını sağlayacaktır.

Bir iş yapılacak olsa, acaba ben yapabilir miyim endişesi taşıyanların genel sorunu öz güven eksikliğidir. Özgüvenin eksik olması insanları girişimci olmaktan alıkoyar. Bu durumda insan çekingen, utangaç bir olarak geri planda kalır. Aslında özgüvenli olunsa önümüze çıkan fırsatları da iyi bir şekilde değerlendirme olanağı doğar. Dolayısıyla başarılı olmak için de özgüvene ihtiyacımız vardır. Fakat her şeyin fazlası zararlı olduğundan özgüven ile ilgili olarak da aşırıya kaçmamak gerekir.

İnsanı hayatını şekillendiren duygulardan biri olan özgüven üzerine düşünmek gerekir. Özgüveni nasıl artırırız sorusunun cevabını aramalıyız. .Çünkü bir işe başvururken, okulda şiir okurken, bankada işlemimizin yapılması sırasında kendimizi ifade ederken hep özgüvene ihtiyacımız olacaktır. Bunlar özgüvenin önemini ortaya koyması bakımında sadece birkaç örnektir. Mesela haber kanallarında sunuculuk yapmak da özgüven ister. 

Kısacası hayatta bazı illerin üstesinden gelmek için özgüvenli olmak zorundayız. Kendimizi bir köşeye çekip etkisiz kalmak doğru değildir. Sonuç olarak insanın başlayacağı bir işin üstesinden geleceğine inanması anlamında cesur hareke etmesi, yani özgüvenli olması gerekir. Ancak bu konuda da ölçülü olmak doğru olacaktır. Fazla özgüvenli olmak da başarısızlıkla sonuçlanır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski