Barış Manço'nun birçok dil bilmesine rağmen “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözleriyle ne anlatmak istediğini arkadaşlarınızla paylaşınız.

Barış Manço'nun birçok dil bilmesine rağmen “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözleriyle ne anlatmak istediğini arkadaşlarınızla paylaşınız, konusuyla ilgili bir konuşma metni yazacağız.

İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil sözleriyle ne anlatılmak isteniyor?


Sevgili arkadaşlar, şimdi sizlere Barış Manço’nun “İnsanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil.” sözüyle ne anlatmak istediğini anlatan bir konuşma yapacağım. İnsanların sağlıklı ve etkili bir iletişim için her zaman tatlı dile ihtiyacı vardır. Bu nedenle tatlı dil kullanmanın gerekliliğini bilmeliyiz. Bu anlamda tek yapacağımız şey tatlı dilli olmaya özen göstermek olacaktır.

Sert bir üsluba sahip olan, yani kırıcı bir dil kullanan insanlar etkili bir iletişim kuramaz. Oysa atlı dilli olmayı öğrenseler bu şekilde bir üslup kullanmayı bırakırlar. Tatlı dil sert gibi görünen, yumuşamayan kalpler üzerinde bile çok etkilidir.


Barış Manço, bu yüzden insanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil demiştir. Kısacası tatlı dil insanlar arasında gönül köprüsü kuran etkili bir dildir.

Atarımız hayat tecrübeleri sonucunda edindikleri bilgilerden hareketle tatlı dil yılanı deliğinde çıkarır sözünü kullanmışlar. Bu güzel sözümüz de Barış Manço’nun insanın hayatta öğrenmesi gereken tek dil tatlı dil sözüyle aynı doğrultudadır.

Demek ki tatlı dil çok önemliymiş. Biz de bundan sonra iletişim kurduğumuz her insana karşı tatlı dilli olmalıyız diyerek konuşmamı burada noktalıyorum. Beni sessiz bir şekilde dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski