Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak defterinize bilgilendirici bir metin yazınız.

"Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak defterinize bilgilendirici bir metin yazınız. Yazınızın içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz. Yazınızı çizim ve görsellerle zenginleştirebilirsiniz." konusundan söz edeceğiz.


Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıkları: Dizüstü (Laptop, Ekran (Monitör), Ağ (Network), dizüstü bilgisayar (Laptop), Yazıcı (Printer)

Okulda bilgisayar dersinde konu işliyorduk. Bu sırada bilgisayar öğretmenimiz bize yeni teknolojik terimlerin ne olduğunu öğretti. Mesela laptop, dizüstü bilgisayar demekmiş, monitör ekran demekmiş, network demekmiş.

Ben bilgisayarı seviyor olmama rağmen bu terimleri daha yeni öğrenmenin heyecanını yaşıyordum. Öğretmenimiz teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanmak gerektiğini ifade etti.

Bilgisayar öğretmenimiz, teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanmamızın dilimiz açısından çok önemli olduğunu ifade etti. Örneğin computer yerine bilgisayar demek daha güzeldir. Başka bir örnek vermek gerekirse, printer ifade teknolojik bir terimdir ama biz printer değil de Türkçe olarak yazıcı ifadesini kullanmalıyız.

Sonuç olarak bilgisayar dersimiz bizi için bilgilendirici ve çok yararlı oldu. Teknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya yeni yeni teknolojik terimler çıkacaktır. Biz teknolojik terimlere Türkçe karşılık bulmalı ve onları konuşmalarımızda, yazılarımızda kullanmalıyız.

1 Yorumlar

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski