Eşitlik ve İnsan Hakları Konulu Bir Konuşma

“Eşitlik ve insan hakları konulu bir konuşma hazırlayınız.” konusu ile ilgili olarak bir konuşma metni yazacağız.

Sevgili arkadaşlar şimdi sizlere eşitlik ve insan hakları konulu bir konuşma yapacağım. Nerede olursak olalım her insan eşit hak ve hürriyetlere sahiptir. Kız ya da erkek ayrımı olmadan herkesin eşit olduğunu bilmeli buna göre hareket etmeliyiz diye düşünüyorum.  Bu anlamda insan haklarının korunmasına özen göstermek gerekir. Hiç kimse arasında ayrımcılığın yapılmaması gerekir.

İşte bütün bunlar yapıldığı takdirde eşitlikten ve insan haklarından söz edebiliriz. Eşitliğin ve insan haklarına saygının olmadığı bir toplumda yaşamayı kimse istemez. Bunun için herkes eşitlik ve insan hakları konusunda empati yapmalıdır.Yaşadığımız toplumda alıştığımı ortamda, evde, okulda veya misafirlikte herkesin birbirine karşı saygılı olması, eşit davranması ne kadar güzeldir. Bunlar insan haklarına saygıdan doğan tutumlardır.

Hz. Muhammed, Veda Hutbesi'nde kadınlarımızın haklarına saygı duymamız gerektiğinden bahsetmiştir. Bu anlamda erkek kadın ayrımı yapmadan herkesi eşit haklara sahip olduğunu bilmeliyiz. Yani herkesin hakkına saygı duymalıyız. İnsanlarla ilişkilerimizde hak yememeliyiz. Kimin hakkı ne ise onu vermeliyiz. 

Sonuç olarak arkadaşlar, peygamberimizin sözlerine kulak vermeli insan haklarını önemsemeliyiz. Eşitliğin ve insan haklarına saygı bilincinin yerleştiği bir toplumda sevgi, saygı, hoşgörü iklimi vardır. Konuşmamı burada bitirirken beni dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.

6. Sınıf Türkçe: Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde dile getirdiği ifadelerden yola çıkarak öğretmeninizle oluşturacağınız grubunuzla “eşitlik ve insan hakları” konulu bir konuşma hazırlayınız. Hazırladığınız konuşmayı sunması için bir grup sözcüsü belirleyiniz.

2 Yorumlar

  1. evet güzel olmuş fakat din, ırk, dış görünüşler ve ten rengi eklenseydi HARİKA OLDUR -_- SAĞ OLUN

    YanıtlayınSil
  2. Ben beğendim çünkü düz bir şekilde yazılmış

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski