Kara Haber Tez Duyulur ile İlgili Kompozisyon

“Kara haber tez duyulur ile ilgili kompozisyon” konusundan kısaca söz edeceğiz.

İnsanların hayatındaki olumsuzluk taşıyan haberler çok kısa sürede ilgili yere ulaşır. Kötü durumlar ölüm, hastalık, kaza, afet gibi durumlardır. Bunlar insan hayatındaki kara haber diye nitelendirilir. Bu tür durumlar ile ilgili bilgi çok çabuk yayılır. Bu yüzden atalarımız böyle bir öğütte bulunmuştur.

Birinin başına bir iş gelse veya ölüm olsa o haber çok üzücü bir şey olduğu için insanlar hemen bunu paylaşmak isterler. Çok fazla zaman geçmeden bu haber başkalarına duyurulur. İşte kara haber tez duyulur sözünün anlamı budur.

Ölüm, afet, kaza veya felâket haberi gibi kara haberler tez duyulur; ağızdan ağıza geçerek hızla yayılır çünkü bir an önce gereken önlemlerin alınması veya yapılması gereken işlerin yapılması istenir. Kara haberlerin kanatlar vardır sanki. Bir kuş gibi hızla uçarak her yere anında yayılır.

İyi haberlerin paylaşılması için aceleye gerek olmaz. Ancak kara haber dediğimiz üzücü haberler bir an önce paylaşılmayı bekler. Böyle olduğundan dolayı atalarımız kara haber tez duyulur demişlerdir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski