Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş Atasözünden Yola Çıkarak Bir Paragraf Yazınız.

Bu yazımızda “yazın gölge hoş kışın çuval boş atasözünden yola çıkarak bir paragraf yazınız.” Konusundan hareketle bir kompozisyon yazacağız.


Yazın Gölge Hoş Kışın Çuval Boş Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Yazın gölge hoş kışın çuval boş atasözü yazın çalışmayıp bir gölgede rahatına bakanların kışın eline bir şey geçmeyeceğini anlatmaktadır. İnsan yazın iklim koşulları iyiyken çalışmalı ve kışa hazırlık yapmalıdır. Yoksa kışın çuvalımız boş olur. Burada anlatılmak istenen çalışmanın önemidir. Emeksiz yemek olmaz atasözü de yazın gölge hoş, kışın çuval boş atasözüyle aynı doğrultudadır.

Bir insan yazın çalışmaz da bir gölgede hoş bir şekilde boş boş oturursa, yani tembellik ederse, kışın da ihtiyacı olan şeyleri bulamaz. Bunun için yazın çalışmalı, kışa hazırlık yapmalıyız. Yoksa kışın elimizde avucumuzda hiçbir şey olmaz.

Sonuç olarak ileride rahat bir hayat sürmek istiyorsak halimiz vaktimiz yerindeyken çalışmalıyız. Geleceğe yatırım yapmalıyız. Ağustos böceği ile karınca hikâyesini bilirsiniz. Karınca gece gündüz demeden çalışıp kışa hazırlık yaparken ağustos böceği yazın bir gölgede saz çalıp türkü söylemekle zamanını geçirmiş ve kış gelince yiyecek bir şey bulamayınca karıncanın kapsını çalmıştı. İşte o hikâyede verilmek istenen mesaj, yazın gölge hoş, kışın çuval boş atasözünün anlatmak istediği ana düşünceyle aynıdır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski