Ak Akçe Kara Gün İçindir ile İlgili Kompozisyon

Ak akçe kara gün içindir ile ilgili kompozisyon yazınız. Kısa ve anlamlı bir başlık belirleyiniz.

Kazandığımız paraları harcarken kara günleri düşünmek gerekiyor. Zira her zaman paramız artmaz veya yeterli gelmez. Bazen öyle günler gelir ki bir kenarda saklanan paraya çok ihtiyacımız olur. Bugün herkesin amacı iyi bir geliri olan işte çalışmaktır. Yani param yeterli olsun, güzel bir hayatım olsun diye düşünürler. Böyle düşünmekte son derece haklılar. Bunun için de bir kenara para biriktirir. Kenara koyduğumuz ya da biriktirdiğimiz paralar, gün gelir başımız sıkıştığında bize çare olur. O yüzden kara günleri de düşünerek biraz para artırmak çok önemlidir.

Hayatımızı devam ettirirken, elimize geçen parayı har vurup harman savurmamalıyız. Yani temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra, gelecekte işime yarar diyerek biraz para biriktirmek lazım gelir. Bu yüzden tutumlu davranarak, sadece ihtiyaçlarımız oranında harcama yapmak gerekiyor. Bunun dışında geriye kalan paraları kara günde lazım olur diye saklamak lazımdır.

İleride birikmiş bir paraya ihtiyacımız olursa o parayı gönül rahatlığıyla kullanırız. Yani ak akçe sözü parayı ifade ediyor. Kara gün sözü de zor ve sıkıntılı, paraya muhtaç olduğumuz günleri anlatmak için kullanılmıştır. O zaman küçük küçük de olsa birikim yapmalıyız. Örnek vermek gerekirse, ileride bir daire alacak olalım. O zaman bize yüklü bir miktarda para lazım olacak. Biriktirdiğimiz paralar o zor günümüzde işimizi kolaylaştıracak. Demek ki atalarımız ak akçe kara gün içindir sözünü boşuna dememişler.

Sonuç olarak sadece bugünü değil ileriyi de düşünerek hareket etmeliyiz. Çünkü daima para pul içinde yüzeceğiz diye bir durum söz konusu değildir. Gelecekte rahat etmek adına tedbir alarak bir kenara para ayırmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski