Ak Akçe Kara Gün İçindir ile İlgili Kompozisyon

Ak akçe kara gün içindir ile ilgili kompozisyon yazınız.

Paranın hayatımızda önemli bir yeri vardır. Öyle ki para olmadan hiçbir şey olmuyor. Bugün herkesin amacı iyi bir geliri olan işte çalışmaktır. Yani param yeterli olsun, güzel bir hayatım olsun diye düşünür herkes. Böyle düşünmekte son derece haklılar. Dolayısıyla, insanlar rahat bir hayat sürmek ister. Bunun için de bir kenara para biriktirir. Kenara koyduğumuz ya da biriktirdiğimiz paralar ileride bize lazım olacaktır. Ak akçe kara gün içindir atasözü bir köşede biriktirdiğimiz paraların zor günlerimizde, ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bize ilaç gibi iyi geleceğini anlatmak için kullanılmıştır. Gerçekten de durum böyledir.

Hayatımızı devam ettirirken, elimize geçen parayı har vurup harman savurmamalıyız. Yani temel ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra, gelecekte işime yarar diyerek biraz para biriktirmek de son derece doğru olacaktır. Bu yüzden tutumlu davranarak, sadece ihtiyaçlarımız oranına harcama yapmak gerekiyor. Bunun dışında geriye kalan paraları bir bankada biriktirmek geleceğimiz için çok faydalı olacaktır.

İleride birikmiş bir paraya ihtiyacımız olursa o parayı o zaman kullanırız. Yani ak akçe sözü parayı ifade ediyor. Kara gün sözü de zor ve sıkıntılı, paraya muhtaç olduğumuz günleri anlatmak için kullanılmıştır. O zaman birikim yapmalıyız ve israftan kaçınmalıyız. Örnek vermek gerekirse, ileride bir ev alacak olalım. O zaman bize yüklü bir miktarda para lazım olacak. Biriktirdiğimiz paralar o zor günümüzde işimizi kolaylaştıracak. Demek ki atalarımız ak akçe kara gün içindir sözünü boşuna dememişler.

Sonuç olarak sadece bugünü değil ileriyi de düşünerek hareket etmeliyiz. Çünkü daima para pul içinde yüzeceğiz diye bir durum söz konusu değildir. Gelecekte rahat etmek adına tedbir alarak bir kenara para ayırmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski