Doğa İnsana Hâkimdir Konulu Münazara

Doğa insana hâkimdir konulu münazara yazınız. Yazınızda konuyla ilgili iyi bir savunma yapınız.

Doğa mı insana hâkimdir, insan mı doğaya hâkimdir derseniz bana göre doğa insana daha çok hâkimdir. Doğadaki olaylar insanın yaşamını şekillendiriyor. Örneğin doğanın sunduğu su kaynaklarının bol olduğu yerlere insanlar yerleşerek hayatını sürdürüyor. Orada su kaynaklarının bolluğu içinde rahat bir yaşam sürüyorlar. Doğanın insana hakim olduğunu bu örnekten çok rahat anlayabiliriz.

Ayrıca doğa olaylarına baktığımızda son yıllarda deprem, kasırga, hortum gibi afetlerde artış oldu. Bu olaylar insanları ister istemez etkiliyor. Kasırga, hortum, aşırı yağış gibi afetler doğanın bize gösterdiği çeşitli oluşumlardır. Bunlar hayatımızı etkiliyor, bizi ürkütüyor. Buradan da anlarız ki doğa insana hâkimdir.

Biz insanlar olarak hayatımızın devamı için doğanın bize sunduğu imkânlara muhtacız. Doğa bize çeşitli imkânlar sunmazsa yaşamımız çok zorlaşır hatta geleceğimiz de tehlikeye girebilir. Kıtlık olur, insanlar açlıktan, susuzluktan hayatını kaybedebilir. Toprak, su gibi doğanın imkanlarını kullanmadığımız takdirde yaşamımız daha zor olacaktır. Toprağa ektiğimiz ürünleri besinlerimizin çoğunu oluşturuyor.Onlarla karnımızı doyuruyoruz.

Başka bir örnek vermek gerekirse yağışlar doğa ile ilgili bir konudur. Yağış olmazsa su kaynakları azalacaktır. Bunun sonucunda insanlar su kıtlığı yaşayacaktır. Gördüğünüz gibi doğa insana hâkimdir. İşte bu gibi nedenlerden dolayı ben bu münazarada doğa insana hakimdir düşüncesini savunmayı doğru buluyorum. Evet, biz insanlar doğayı kirletiyoruz, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyoruz ama bunun olumsuz sonuçlarını da yine biz yaşayacağız. Çevreyi ne kadar kirletsek de, ağaçları kesip yeni binalar yapsak da her zaman doğaya muhtaç olacağımız gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız diye düşünüyorum.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski