Yavru Kuş Yuvada Gördüğünü Yapar ile İlgili Kompozisyon

“Yavru kuş yuvada gördüğünü yapar ile ilgili kompozisyon” konusunu kısaca ele alacağız. Babası, çocuğa “Yavru kuş, yuvada gördüğünü yapar.” diye nasihat ederdi.

Yavru Kuş Yuvada Gördüğünü Yapar Atasözünün Anlamı


Yavru kuş yuvada gördüğünü yapar demek, çocukların evde büyüklerinden ne görürse onu yapması demektir. Gerçekten de çocuklar büyüklerini örnek alır. Aile büyükleri yani anne ve baba nasıl konuşuyorsa, davranışları nasılsa bu durum doğrudan çocukta kendini gösterir. Çünkü çocuklar iççin, yavrular için büyükleri örnektir. Yani yavrular yuvasında büyüklerini rol model alır.

Çocuklar anne ve babalarını kendilerine model alırlar. Bunun için aile şu hayatta bir çocuğun eğitimi için çok büyük öneme sahiptir. Yavru kuş demek mecaz anlamlı olarak çocuğu ifade etmektedir. Çocuk, yuvasında, yani evinde, ailesinde ne görürse bunu davranışlarına yansıtır. İster hayvanlarda olsun ister insanlarda, büyükler ne yaparsa, küçükler de aynı davranışları gösterirler. Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur diye bir atasözü var ya, işte anlatılmak istenen şey oradaki gibidir.

Aile büyüklerine olumlu örnek olma yolunda büyük iş düşüyor. Bunun için ailelerin bilinçlendirilmesi gerekir. Çünkü yavru kuş yuvada gördüğünü yapıyor. Sonuç olarak çocuklar aile içindeki bireylerin yaptığı davranışları taklit eder. Bu yüzden eğitimin ilk adımı, temeli ailede başlar. Bir çocuğun davranışlarından, konuşmalarından o ailenin yapısı hakkında bilgi edinmemizin açıklaması budur.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski