Aslan Yattığı Yerden Belli Olur Sözü ile İlgili Deneme

Aslan yattığı yerden belli olur sözü ile ilgili deneme türünde kompozisyon yazacağız.

Yaşadığı yer insanların aynası gibidir. Yani bir insanın yaşadığı yer onun hakkında bizlere bilgi verir. Temiz ve düzenli bir ortamda yaşayan bir insan gerçek hayatta da temizdir, düzenlidir, işlerine önem veren biridir. Evi dağınık, düzensiz, kir pas içinde yaşayan biri de normalde de dağınık ve temizliğe pek önem vermeyen bir kişilik özelliğine sahiptir.

Bir insanı aslana benzetirsek onun nasıl biri olduğunu yaşadığı yerden, evinin düzeninden, giyim kuşamından çok rahat bir şekilde anlayabiliriz. İşte aslan yattığı yerden belli olur atasözünün anlamı kısaca budur. Gittiğimiz bir evde ister istemez inceleme yaparız. Bunu ev sahibine pek belli etmeyiz. Evin temiz olup olmamasından ev sahibinin sahip olduğu özellikler hakkında kısaca fikir sahibi oluruz değil mi? Aslan yattı yerden aslında kendini belli etmiş olur bu şekilde.

Temizliğe önem vermek lazım gelir. Yani temizliğe önem vermeyen kişiler için söylenen bu söz insanların temiz mi, yoksa temizlikten uzak, kir içine yaşayan biri olup olmadığını ortaya koyuyor. Dolayısıyla evimizi, iş yerimizi, kalbimizi temiz tutmak gerekiyor. Temizliğe önem vermek, düzenli bir evde yaşamak hepimiz için büyük önem taşır. Sosyal bir varlık olduğumuz için diğer insanlarla her gün iletişim halindeyiz. Bazen evimize misafir geliyor, bazen biz başka evlere misafir oluyoruz. Burada yaşadığımız yeri temiz tutmanın önemi ortaya çıkıyor.

Bize gelen misafirler ister istemez evimizin temizliğine, düzenine bakıyor. Bu yüzden evimizi, bulunduğumuz yeri temiz kullanmakta fayda var. Çünkü bu durum bizim nasıl bir insan olduğumuzun en büyük göstergesidir. Evimize gelen misafirler veya iş yerimize uğrayan insanlar aslan yattığı yerden belli olur sözünden hareketle hakkımızda çeşitli değerlendirmeler yapabiliyorlar. Kısacası nasıl bir yerde yaşadığımız bizim temiz veya düzenli olup olmadığımız yansıtıyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski