Düşünmeden Konuşmanın Cezası Konuştuktan Sonra Düşünmeye Mahkûm Olmaktır Sözü ile İlgili Kompozisyon

Düşünmeden Konuşmanın Cezası, Konuştuktan Sonra Düşünmeye Mahkûm Olmaktır Sözü ile İlgili Kompozisyon Kısaca

İnsan konuşmadan önce kısa bir süre de olsa düşünmelidir. Çünkü düşünerek konuşmak akla ve mantığa uygun olacaktır. Yoksa bunun sonu pişmanlık olacaktır. O yüzden düşünerek konuşmakta fayda var diye düşünüyorum.

Düşünmeden konuşmanın cezası, konuştuktan sonra düşünmeye mahkûm olmaktır sözü konuşmadan önceki düşünmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Aslında bu söz her insana bir tavsiye niteliğindedir. Yani bu söz düşünmeden konuşmayın, eğer düşünerek konuşmazsanız sonunda konuştuklarınızla ilgili pişmanlık yaşarsınız diyor.

Konuştuktan sonra düşünmeye mahkûm olmak, keşke böyle söylemeseydim, şu şekilde konuşsaydım anlamındadır. Yani düşünmeden konuştuğumuzda bu işin sonunda söylediklerimiz ile ilgili pişman olup keşke böyle demeseydik diye düşünürüz.

Sonuç olarak elbette konuşmak hepimiz için bir ihtiyaçtır. Ancak düşünerek konuşmak en doğru yoldur. Bunun tam tersi durumda düşünmeden konuşmak bizi sıkıntıya sokar. Çünkü ağzımızdan çıkan bir söz geri getirilemez. Yanlış bir şey konuşmamak için önceden düşünmeli, buna göre konuşmalıyız.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski