Bilgisayar kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Bilgisayar kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Bilinçli bilgisayar kullanımı ile ilgili bir araştırma yapıp öğrendiklerinizi aşağıya yazınız. (3. sınıf Türkçe kitabı)

İnsanlar, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayarın başına bir kez oturdu mu kalkmayı bilmiyor. Bunun için kendi kendimize bilgisayar kullanırken nelere dikkat edilmelidir diye sormalı ve büyüklerimizden bilinçli bilgisayar kullanımı ile ilgili yardım almalıyız.

Bana göre bilgisayar kullanırken, oturma şekline çok dikkat etmeliyiz. Bel ve boyun kaslarımız bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bilgisayar kullanırken bilinçli davranmalı, aydınlık bir ortam olmasına da dikkat etmeliyiz. Çünkü ışıksız bir ortamda bilgisayarın ışığı gözümüz daha çok yorar.

Bilgisayar bağımlısı olmaktan kaçınmalıyız diye düşünüyorum. Mesela bir işimiz var ya bilgisayarda, onu kısa sürede halledip bilgisayar başından kalmakta fayda var kanaatimce. Zamanımızı ailemize ve sevdiklerimize daha fazla ayırırsak bu hayatın gerçek güzelliğini görebiliriz. Yoksa bilgisayar başına oturup dış dünyadan kopuk yaşarsak bu durum bilgisayarı bilinçli kullanmadığımızı gösterir ve bizim psikolojik sorunlar yaşamamıza neden olur. Bazen bilgisayar başından kalkınca spor yapmak faydalı olabilir. Çünkü bilgisayar başında sabit ve hareketsiz oturmaktayız: Sağlığımız için hareket etmek de önemli bir vazifemizdir.

Kısaca söylemek gerekirse, bilgisayar kullanırken dik oturmaya ve belimiz için yastık kullanmaya dikkat etmeliyiz. Güneş ışığı varsa evde perdeyi biraz kapatıp bilgisayarın ışıktan kurtulmasını sağlamalıyız. Bilgisayarın etrafının temiz ve düzenli olmasına dikkat etmeliyiz. Güvenli olmayan sitelere girmemeliyiz.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski